14 Նոյեմբեր 2005 - 09:29 AMT
2006-2007 թթ. Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը ՀՀ բանկերին կտրամադրի 40 մլն եվրո ընդհանուր գումարի վարկեր
Հայաստանում փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության վարկավորման համակարգի զարգացման նպատակով ՎԶԵԲ-ը` Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD) 2006-2007թթ. ՀՀ բանկերին կտրամադրի 40 մլն եվրո ընդհանուր գումարի վարկեր: Այդ մասին հաղորդել է Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչ Մայքլ Վայնշտեյնը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի տնտեսությունը դինամիկ զարգացում է ապրում է եւ այս փուլում ձեռներեցներին անհրաժեշտ են վարկային միջոցներ: Վայնշտեյնը տեղեկացրել է, որ անցած 2-3 տարվա ընթացքում ՎԶԵԲ-ը 10 մլն եվրո գումարի ազատ վարկային միջոցներ է տրամադրել հայկական «Անելիք», «Հայէկոնոմ», «Ինեկո» եւ ACBA-Bank բանկերին: Հաջորդ երկու տարվա ընթացքում EBRD գործընկերների թիվը կավելանա, սակայն որ հայկական բանկերի հաշվին, Վայնշտեյնը չի նշել` վկայակոչելով կոմերցիոն գաղտնիքը:
Նշենք, որ նոյեմբերի 14-ին EBRD-ն եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID)-ին համաձայնագիր են ստորագրել, ըստ որի հայկական բանկերին կտրամադրվի 1,5 մլն դոլար ընդհանուր գումարի տեխնիկական օգնություն: Օգնությունն ուղղված է ռիսկերի նվազեցմանը Հայաստանում փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորման ընթացքում: Ըստ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսի, փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացումը մեծ նշանակություն ունի անցումային տնտեսությամբ երկրների համար, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

В целях развития системы кредитования малого и среднего предпринимательства в Армении Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) в 2006-2007 гг. предоставит армянским банкам кредитов на общую сумму в 40 млн. евро. Об этом сообщил представитель EBRD в Армении Майкл Вайнштейн. По его словам, экономика Армении динамично развивается и на данном этапе предпринимателям необходимы кредитные средства. Вайнштейн проинформировал, что за прошедшие 2-3 года EBRD предоставил армянским банкам “Анелик”, “Армэконом”, “Инеко” и ACBA-Bank свободных кредитных средств на сумму 10 млн. евро. В следующие два года число партнеров EBRD увеличится, но какие армянские банки ими станут, Вайнштейн не уточнил, ссылаясь на коммерческую тайну.
Отметим, что 14 ноября EBRD и Международное агентство развития США (USAID) подписали соглашение о предоставление армянским банкам технической помощи на общую сумму $1,5 млн. Помощь нацелена на минимизацию рисков в процессе кредитования малого и среднего бизнеса в Армении. По словам посла США в Армении Джона Эванса, развитие малого и среднего предпринимательства имеет большое значение для стран с переходной экономикой. С этой целью USAID и предоставляет помощь для развития этого сектора, сообщает ИА Regnum.