10 Ապրիլ 2013 - 14:53 AMT
Իրանի խորհրդարանի մի շարք անդամներ մտադիր են վերանայել Թուրքմենչայի պայմանագիրը և աշխատում են մի օրինագծի վրա, որով նախատեսվում է ադրբեջանական տարածքների միացումը Իրանին: Արդեբիլից ընտրված պատգամավոր Քյամալեդդին Փիրմոազզենը նշել է, որ ադրբեջանալեզու պատգամավորները խորհրդարանում առաջիկայում կպատրաստեն օրինագիծը: «Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանի հետ 1828թ. կնքված պայմանագրի ժամկետը սպառվում է, Իրանի հյուսիսային շրջանների պատգամավորների համաժողովը որոշել է կրկին վերանայել այդ փաստաթուղթը: Մենք կաշխատենք գործարկել ինչ հնարավոր է և վերակագնել մեր իրավունքները»,-ասել է նա, հայտնում է ANSPRESS-ը: Մինչդեռ, պայմանագրի տեքստում չի նշվում պայմանագրի գործողության սպառման ժամկետը:
1826-1828թթ. ռուս-պարսկական պատերազմի արդյունքում կնքվեց Թուրքմենչայի պայմանագիրը 1828թ., որը Ռուսաստանի տիրապետության տակ մնաց ներկայիս Ադրբեջանի տարածքը: Պայմանագիրը ստորագրվելէ փետրվարի10 (22)-ին Թուրքմանչա գյուղում (Թեբրիզի մոտ): Պայմանագիրը հաստատում է, որ Ռուսաստանի կազմի մեջ են մտնում որոշ տարածքներ ըստ Գյուլիստանի խաղաղարարական պայմանագրի (1813թ. ): Ըստ Թուրքմենչայի պայմանագրի Ռուսաստանին էին նաև անցնում Էրիվանի և Նախիջևանի խանությունները (Արևմտյան Հայաստան): Նաև Պարսկաստանը պարտավոր էր չխոչընդոտել հայերի տեղափոխմանը ռուսական տարածքներ: Պայմանագիրը ամրապնդեց Ռուսաստանի դիրքերը Անդրկովկասում, խթանեց Ռուսաստանի ազդեցությունը Մերձավոր Արևելքում և քայքայեց Մեծ Բրիտանիայի դիրքերը Պարսկաստանում: Պայմանագիրը մեծ նշանակություն ուներ Պարսկաստանում ապրող հայերի համար:

Ряд членов парламента Ирана работает над законопроектом, предусматривающим пересмотр Туркманчайского договора и присоединение азербайджанских территорий к Ирану. Депутат из Ардебиля Кямаледдин Пирмоаззен отметил, что азербайджаноязычные депутаты парламента в ближайшее время подготовят законопроект. «Учитывая истечение срока договора, подписанного с Россией в 1828 году, форум депутатов от северных регионов Ирана принял решение вновь пересмотреть этот документ. Мы постараемся задействовать все возможности и восстановить свои права», – сказал он, передает ANSPRESS. Между тем, в тексте договора не указано истечение срока действия договора.
Туркманчайский мирный договор между Россией и Персией (Ираном), завершивший русско-персидскую войну 1826—1828 годов, был подписан 10 (22 февраля) в деревне Туркманчай (близ Тебриза). В выработке условий договора участвовал Александр Грибоедов.
Договор подтверждал территориальные приобретения России по Гюлистанскому мирному договору 1813 года. По Туркманчайскому договору к России также отходили Эриванское и Нахичеванское ханства (Восточная Армения). Также, Персия обязалась не препятствовать переселению армян в русские пределы. На Персию налагалась контрибуция в 20 млн. руб. серебром. Подтверждалось исключительное право России держать военный флот на Каспийском море. Стороны обменивались миссиями на уровне посланников. Русское правительство признало Аббас-Мирзу, подписавшего договор с Россией, наследником персидского престола.
Одновременно с мирным договором был подписан торговый трактат, в соответствии с которым русские купцы получили право свободной торговли на всей территории Ирана. Договор укрепил позиции России в Закавказье, способствовал усилению влияния России на Среднем Востоке и подрывал позиции Великобритании в Персии.