14 Նոյեմբեր 2005 - 10:09 AMT
Նոյեմբերի 11-ին պաշտոնական այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն է մեկնել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, հայ-իրանական կապերի համակարգման միջկառավարական հանձնաժողովի նախագահ Արտաշես Թումանյանը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Այցի ընթացքում Ա. Թումանյանին ուղեկցում են ՀՀ էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը, ՀՀ փոխարտգործնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը եւ Իրանում ՀՀ դեսպան Կարեն Նազարյանը: Նախքան Իրան հասնելը Ա. Թումանյանը պատվիրակության անդամների հետ Սյունիքի մարզում այցելել է Իրան-Հայաստան կառուցվող գազատարի շինհրապարակ, տեղում ծանոթացել շինարարական աշխատանքների ընթացքին, զրուցել շինարարների եւ նախագծողների հետ: Այնուհետեւ պատվիրակության անդամները Մեղրիի մաքսակետում ծանոթացել են վերջին օրերին տեխնիկական եւ սպասարկման ոլորտներում տեղի ունեցած փոփոխություններին: Ա. Թումանյանը գոհունակությամբ է նշել մաքսակետի աշխատանքներում դրական փոփոխությունները եւ հանձնարարել Հայաստանի հարավային սահմանում գտնվող տարբեր գերատեսչությունների պատասխանատուներին բարձր մակարդակով կազմակերպել Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների եւ բեռնափոխադրումներ իրականացնողների սպասարկումը: Նույն օրը պատվիրակությունը հատել է հայ-իրանական սահմանը եւ Նորադուզում ծանոթացել իրանական կողմի նմանատիպ ծառայությունների աշխատանքներին:
Ա. Թումանյանն այցելել է նաեւ Ջուլֆայի գավառի «Արազ» առեւտրատնտեսական ազատ գոտի, որտեղ քննարկվել են ազատ տնտեսական գոտու հետ համագործակցության հեռանկարներին առնչվող հարցեր: Այցելության ընթացքում ՀՀ պատվիրակությանը ներկայացվել է «ԱՄԻԿՕ» ընկերության ծանր եւ թեթեւ բեռնատարների արտադրությանը: Նոյեմբերի 12-ին Թավրիզում Արտաշես Թումանյանը հանդիպել է Արեւելյան Ատրպատական նահանգի նորանշանակ նահանգապետի հետ: Քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր: Բարձր են գնահատվել Արեւելյան Ատրպատական նահանգի եւ Հայաստանի միջեւ գոյություն ունեցող առեւտրատնտեսական հարաբերությունները, որը զգալի մաս է կազմում Հայաստան-Իրան առեւտրատնտեսական կապերում: Ա. Թումանյանը նշել է, որ հայ-իրանական տնտեսական հարաբերությունների խթանման գործում լուրջ նշանակություն կարող է ունենալ միջմարզային համագործակցությունը գյուղատնտեսության, սահմանային առեւտրի, զբոսաշրջության, ինչպես նաեւ համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման բնագավառներում: Այնուհետեւ Ա. Թումանյանը եւ պատվիրակության անդամները փոխնահանգապետի ուղեկցությամբ այցելել են գազատարի շինարարության իրանական հատվածը (113կմ երկարությամբ) եւ տեղում ծանոթացել իրականցվող աշխատանքներին: Գազատարի իրանական հատվածը կառուցող կազմակերպության գրասենյակում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ հայկական պատվիրակությանն է ներկայացվել շինարարության ընթացքը: Պատվիրակության անդամները այցելել են Ջուլֆայի մոտ գտնվող հայկական պատմամշակութային գոհարներից համարվող Ս. Ստեփանոս վանքային համալիր, իչպես նաեւ հանդիպել են Ատրպատականի Հայոց թեմի առաջնորդ Նշան ծայրագույն վարդապետ Թոփուզյանի հետ: Նոյեմբերի 12-ին երեկոյան պատվիրակությունը մեկնել է Թեհրան, որտեղ նոյեմբերի 13-ից նախատեսվում է Ա. Թումանյանի հանդիպումները Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքական ղեկավարության եւ կառավարության անդամների հետ:

11 ноября с официальным визитом в Иран отбыл руководитель аппарата президента Армении, председатель межправительственной комиссии по координации армяно-иранских связей Арташес Туманян, сообщает пресс-служба МИД РА. В ходе визита А.Туманяна сопровождают министр энергетики Армении Армен Мовсисян, заместитель министра иностранных дел Гегам Гарибджанян и Посол Армении в Иране Карен Назарян. До прибытия в Иран, А.Туманян и члены делегации посетили в Сюникском районе РА строительную площадку газопровода Иран-Армения, ознакомились с ходом строительных работ, побеседовали с строителями и проектировщиками. После, делегация на таможенном пункте в Мегри ознакомилась с последними изменениями в технической сфере и в сфере услуг. А.Туманян выразил удовлетворение в связи с положительными изменениями на таможенном пункте и поручил ответственным лицам ведомств, находящихся в зоне южной границы Армении, организовать обслуживание на высшем уровне туристов и осуществляющих грузоперевозки лиц, посещающих Армению. В тот же день делегация пересекла армяно-иранскую границу и в Нордузе ознакомилась с работой тех же услуг иранской стороны. А.Туманян также посетил свободную торгово-экономическую зону «Араз» района Джульфа, где были обсуждены перспективы сотрудничества со свободной экономической зоной. В ходе визита армянской делегации представили производство тяжелых и легких грузовиков компанией «Амико».
12 ноября в Тавризе Арташес Туманян встретился с новоназначенным вице-губернатором штата Восточный Атрпатакан. В ходе встречи обсуждались вопросы двусторонних отношений. Стороны высоко оценили существующие торгово-экономические отношения между Восточным Атрпаканом и Арменией, которые составляют значительную часть армяно-иранских связей. А.Туманян отметил, что в деле стимулирования армяно-иранских экономических отношений серьезным значением может стать сотрудничество между районами Армении и Ирана в сферах сельского хозяйства, пограничной торговли, туризма, а также осуществление совместных инвестиционных программ. Армянская делегация, сопровождаемая вице-губернатором, посетила иранский отрезок строительства газопровода Иран-Армения (в 113 км. длиной) и на месте ознакомились с осуществляемыми работами. В ходе консультаций в офисе организации, которая осуществляет строительство газопровода, делегацию ознакомили с ходом строительных работ. Члены делегации посетили находящийся около Джульфы монастырский комплекс Св.Стефана, который считается историческим культурным сокровищем, и встретились с главой комплекса. Вечером 12 ноября армянская делегация отправилась в Тегеран, где на 13 ноября была запланирована встреча А.Туманяна с политическим руководством и членами правительства Исламской Республики Иран.