11 Ապրիլ 2013 - 07:42 AMT
«Չնայած, որ Հայաստանը փոքր երկիր է, ես վստահ եմ, որ նա լավ ապագա ունի: Մենք Հայաստանին համարում ենք կարևոր ու լուրջ գործընկեր»,-հայտարարել է Չեխիայի ԱԳ նախարար Կարլ Շվարցենբերգը ապրիլի 11-ին Երևանում ընթացող հայ-չեխական գործարար համաժողովի ժամանակ, որն անցնում է Հայաստանում ու Վրաստանում դիվանագետի առևտրա-դիվանագիտական ատաքելության շրջանակներում: Ըստ նրա, գործարար համաժողովը թույլ կտա չեխ գործարարներին ավելի լավ ճանաչել Հայաստանը, առաջիկայում համատեղ ծրագրեր իրագործելու համար: Իսկ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներից Չեխիայի ԱԳ նախարարն առանձնացրեց էներգետիկան, մասնավորապես, մասնակցությունը ՀԷԿ-երի, արդյունաբերության, տրանսպորտի, շինարարության, էլեկտրասարքերի արտադրության ոլորտներում: «Չենք մոռանում մենք նաև հայկական կոնյակի մասին ոչ միայն այն ըմպելու համար, այլ նաև այդ ոլորտում համագործակցության առումով»,-հավելել է նա: Իր հերթին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ այս առևտրա-տնտեսական համագործակցությունը չի համապատասխանում առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակին, որը զգալիորեն ակտիվացել է վերջին 5 տարում:
«2012թ. ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջև կազմել է 22 մլն դոլար, դա վկայում է այն մասին, որ պետք է աշխատել այդ ցուցանիշների բարձրացման ուղղությամբ»,-ասել է նա: Նալբանդյանը հայտնել է, որ Հայաստանում գործում է շուրջ երկու տասնյակ ձեռնարկություն չեխական կապիտալով՝ հույս հայտնելով, որ դրանց քանակը կաճի:
ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային ներուժը, առանձնացնելով երկրում իրականացվող բարեփոխումները, առաջընթացը եվրաինտեգրման ճանապարհին՝ Ասոցիատիվ համաձայնագրի ու ԵՄ հետ ազատ առևտրի պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը, Հայաստանում գործող ազատ տնտեսական գոտիները, ներդրումային բարենպաստ պայմանները, ինչպես նաև ուղիղ չվերթի առկայությունն ու պարզեցված վիզային ռեժիմ:

11 Апрель 2013 - 07:42 AMT
“Несмотря на то, что Армения – маленькая страна, но я убежден, что она имеет хорошее будущее. Мы считаем Армению серьезным и важным партнером”, – заявил глава МИД Чехии Карл Шварценберг 11 апреля в ходе проходящего в Ереване армяно-чешского бизнес-форума в рамках торгово-предпринимательской миссии дипломата по странам Армении и Грузии. По его словам, бизнес-форум позволит чешским бизнесменам лучше узнать Армению, чтобы в скором будущем приступить к реализации совместных программ. Среди же сфер, представляющий двухсторонний интерес, глава МИД Чехии назвал энергетику, в частности, участие их специалистов в сфере ГЭС, промышленность, транспорт, строительство, производство электроприборов. “Не забываем мы и об армянском коньяке не только для потребления, но и по линии сотрудничества в этой сфере”, – добавил он.
Со своей стороны глава МИД Армении Эдвард Налбандян подчеркнул, что нынешние торгово-экономические отношения не соответствуют существующему высокому политическому диалогу, который значительно активизировался за последние 5 лет. “По итогам 2012 года торговый оборот между двумя странами составил порядка 22 млн долларов, это говорит о том, что нам предстоит работа в повышении этих показателей” – сказал он. Налбандян сообщил, что в Армении действует более двух десятков предприятий с чешским капиталом, выразив надежду, что их число возрастет.
Глава госведомства представил инвестиционный потенциал Армении, выделив реализуемые в стране экономические реформы, прогресс на пути евроинтеграции – завершение переговоров по Ассоциативному соглашению и договору о свободной торговле с ЕС, действующие в Армении свободные экономические зоны, благоприятные условия для инвестирования в инфраструктурные проекты, а также прямой рейс и упрощенный визовый режим.