Հայաստանի արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Հրայր Թովմասյանը հստակ պահպանում է երկրի գործադիր իշխանության ղեկավարի ու կառավարության անդամների նշանակման կարգը և չի մեկնաբանում, կշարունակի արդյոք ինքը պաշտոնավարել: «Ես չեմ որոշում կզբաղեցնեմ այս պաշտոնը, թե ոչ: Մի փոքր սպասեք և այդքան անհամբեր մի եղեք»,-ասել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ դեռեև 8 օր կա ՀՀ Սահմանադրությամբ նախատեսված 10 օրից, որոնց ընթացքում ընտրված նախագահը պետք է խորհրդակցի ԱԺ խմբակցությունների հետ և նշանակի վարչապետի պաշտոնում մի անձի, որին կաջակցի մեծամասնությունը: Որից հետո գործող վարչապետը 20 օր կունենա ներկայացնելու համար նախագահին նախարարների պաշտոնների հավակնորդներին, որից հետո ձևավորված կառավարությունը կներկայացնի իր ծրագիրը խորհրդարանհին, որի հավանության արժանանալուց հետո ձեռնամուխ կլինի աշխատանքի:
Անդրադառնալով ոլորտի խնդիրներին՝ Թովմասյանը նշել է, որ արդարադատության ոլորտն այսօր որոշակի արմատական փոփոխությունների կարիք ունի, որոնք նախարարությունը շարունակելու է առաջիկա 2-3 տարում, որից հետո կլուծվեն ընթացիկ հարցերը: «Դրանք մեզ բոլորիս լավ ծանոթ խնդիրներն են դատական իշխանության, քրեակատարողական համակարգում, նոտարների աշխատանքում, իրավաբանների ու փաստափանների պատրաստման ոլորտներում: Այդ խնդիրները հատուկ են ոչ միայն Հայաստանին, դրանք կան նաև Գերմանիայում և Էստոնիայում»,-ասել է նա ապրիլի 11-ին կառավարության նիստից հետո:

И.о. министра юстиции Армении Грайр Товмасян строго придерживается установленного конституцией Армении порядка о назначении главы исполнительного органа власти и состава кабмина, и не комментирует, останется ли он на занимаемой должности. «Не я решаю – буду на занимаемом посту или нет. Немного подождите и не будьте столь нетерпеливыми», – сказал он.
Он напомнил, что есть еще 8 дней (из предусмотренных Конституцией РА 10), в течение которых избранный президент должен провести совещания с парламентскими фракциями и назначить на должность премьера того, кого поддержит большинство. После чего у премьера будет 20 дней, чтобы представить главе государства кандидатов на пост министров, после чего сформированное правительство представит свою программу парламенту страны и лишь после ее одобрения приступит к работе.
Касаясь проблем сферы, Товмасян отметил, что сфера юриспруденции Армении на сегодняшний день нуждается в определенных коренных изменениях, которые Минюст должен провести в ближайшие 2-3 года, после чего будут предприняты шаги для решения текущих проблем. «Это всем нам хорошо известные проблемы в судебной власти, в уголовно-исполнительной системе, в работе нотариатов, ЗАГСА, в сфере подготовки юристов и адвокатов. Эти проблемы специфичны не только для Армении, они есть и в Германии, и в Эстонии», – сказал он 11 апреля после заседания правительства Армении.