Ղազախստանի ամենահայտնի քաղաքացիներից մեկը, որը ապաստան է գտել Ժնևյան լճի ափին, Վիկտոր Խրապունովն է ընտանիքի հետ; Մինչև վերջերս, մինչ 2008 թվականը, Խրապունովը 7 տարի եղել է Ղազախստանի խոշորագույն քաղաքի՝ Ալմաթիի քաղաքապետը, որից հետո նշանակվել է երկրի շրջաններից մեկի նահանգապետ, զբաղեցրել է արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնը: Ղազախստանից հեռացել է 2008 թվականի գարնանը:
Հարկ է նշել, որ Շվեյցարիան նա պատահաբար չի ընտրել՝ այդ երկրի հետ նա կապված էր երկար տարիներ: Նրա կինը՝ Լեյլան, որը հաջողակ գործարար էր դեռ հեռավոր 90-ականներին, երբ ի դեպ, նրա ամուսինը զբաղեցնում էր Ամլաթիի քաղաքապետի պաշտոնը, էներգետիկայի ու էլեկտրիֆիկացիայի նախարարի ու էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնները, առևտրային կապեր էր հաստատել Շվեյցարիայի հետ: Նա զբաղվում էր բարձրորակ շվեյցարական ապրանքների ներկրմամբ Ղազախստան: Վիկտոր Խրապունովի երեխաները՝ Իլյասն ու Էլվիրան, սովորել են Ժնևում: Այստեղ էլ երկուսն էլ սկսել են հաջող մասնագիտական գործունեություն ծավալել: Այսօր Իլյաս Խրապունովը գլխավորում է «Swiss Development Group» ընկերությունը, որն, իբր, հիմնել է 2007 թվականին: Ընկերությունը զբաղվում է մեծ շինարարությամբ:
Այսօր Խրապունովներին Շվեյցարիայում ճանաչում են որպես շատ հարուստ մարդկանց: Ըստ շվեյցարական «Bilan» ամսագրի, դեռ 2009թ, Վիկտոր Խրապունովը Շվեյցարիայի ամենահարուստ 300 անձանց թվում էր:
Սակայն, եթե հավատանք քրեական գործի նյութերին, որոնք բավականին մանրակրկիտ կերպով նկարագրվում են ղազախստանյան ԶԼՄ-ներում, Խրապունովները հիմնական կապիտալը կուտակել են այն շրջանում, երբ ընտանիքի ղեկավարը քաղաքապետի պաշտոնում էր: Հայրենիքում նա մեղադրվում է խոշոր չափերի կաշառք վերցնելու, փողերի լվացման, խարդախության և կազմակերպված հանցավորության, պաշտոնեական դիրքի չարաշահման մեջ: Դե, այն ամբողջ ցուցակով, որն ավանդաբար որպես մեղադրանք է ներկայացվում խոշոր չափերի գողության հակված պաշտոնյաներին:
Խրապունովի գլխավոր մեղքը, որի մասին Ղազախստանում գործնականում բոլորը գիտեն, Ալաթաուի եզակի նախալեռնային շրջաններում, Ալմաթիի մերձակայքում, հողերը վաճառքի հանելն է: Այդ տարածքն անվանում են երկրորդ Շվեյցարիա` հիանալի լեռներ, հարյուրավոր տարիների կյանք ունեցող Տյան Շանի եղևնիներ, հիանալի տարածքներ լեռնադահուկային մարզաձևերով զբաղվելու համար: Ալմաթիի մոտ, ի դեպ, գտնվում է աշխարհի ամենաբարձրլեռնային սահադաշտը` Մեդեոն, և եզակի լեռնադահուկային Շիմբուլակը: Նրանց շուրջ, ներառյալ գրեթե բոլոր փոքր գետերի ափերը քաղաքում և նրա շուրջ, Վիկտոր Խրապունովը հեշտությամբ ծախում էր հողերը, դուրս բերելով դրանք պետական ռեեստրից համար: Ընդ որում այդ հողերի մեծ մասը արգելված կատեգորիային են պատկանում, քանի որ գտնվում են պահպանության գոտում:
Արդեն Շվեյցարիա մեկնելուց և հայրենիքում նրա դեմ քրեական գործ հարուցելուց հետո Խրապունովը սկսեց ակտիվորեն հայտարարել, որ ինքը եղել է (նրա կայքի նյութերից): Իսկ ողջ ապօրինի շինարարությունը բնապահպանական տարածքներում ցուցում է եղել վերևից>>:
Թեև, հարցազրույցներից մեկում Խրապունովը ակամայից խոստովանեց, թե, իրոք որ, ամեն ինչ ստորագրել է, որպեսզի հետո ոչ ոք չկարողանա թերություն գտնի: Ջեռքի հետ էլ իր համար է մի տնակ ձևակերպել. : (5 մլն դոլարով. Հեղ.): Ի դեպ, տունն այդ կառուցվել է հենց այն արգելավայրում, որտեղ շինարարության թույլտվությունը ստորագրել է անձամբ Խրապունովը:
Եվս մեկ օրինակ: Խրապունովը սեփական զարմիկին է վաճառել հանգստի գոտին սիմվոլիկ գումարով, որը գտնվում է չորս հեկտար հողատարածքի վրա, որը դուրս է բերվել ազգային պարկի տարածքից:
Հողի վաճառքի հետ կապված խարդախություններից բացի, Խրապունովին է նաև Ալմաթիի վերակառուցումը. զանգվածային բնակելի և գրասենյակային կառուցապատման համար հողամասերը հատկացվել են նրա կողմից առանց հաշվի առնելու Ալմաթիի կլիմայական ու երկրաբանական առանձնահատկությունները, որը գտնվում է սեյսմիկ ակտիվության գոտում: Արդյունքում քաղաքում խախտվել է բնապահպանական համակարգը, օդի աղտոտվածության աստիճանը հասել է կրիտիկական մակարդակի: Սակայն սա լիրիկական զեղում է:
Խրապունովի դեմ հարուցվել է 20 քրեական գործ: Մեկը վերաբերում է Ալմաթիի նոր օդանավակայանի կառուցմանը, որի ընթացքում հափշտակվել է մոտ 10 մլն ԱՄՆ դոլար: Ի դեպ, Ալմաթիի օդանավակայանի վարկային պատմությունը այնքան խճճված է, որ նման փոխառությունների ընդհանուր քանակը Ակիմատի և այլ պետական կառույցների երաշխիքներով էլ ոչ ոք չի ստանձնի:
Եվս երկու գործ` Ակիմատի կողմից Ալմաթիին անհատույց 54 հողամասերի փոխանցումը արտաքին գովազդի համար: Ընդ որում այդ հողամասերն մինչ օրս պատկանում են երկու ընկերությունների, որոնց հիմնադիրների թվում են նաև Լեյլա Բեկետովան և Վիկտոր Խրապունովի որդին` Իլյաս Խրապունովը:
Իսկ հիմա Վիկտոր Խրապունովը, ազնիվ աչքերով նայելով լրագրողների վրա և իր կայքի էջերից, հայտարարում է, որ եղել ու մնում է աղքատ, ազնիվ նախկին պաշտոնյա: Իբր, թե կինն է հարուստ, իսկ ինքը աղքատ է: Իբր, թե այդ նա է` կինն է հարուստ, որը հաջողակ ձեռներեց է ԶԼՄ-ների, անշարժ գույքի ու պերճանքի առարկաների ոլորտում և որը հաշիվ ունի շվեյցարական բանկում:
Խրապունովը նշել է, թե ինքը չունի և չի ունեցել հաշիվ շվեյցարական բանկում, իսկ ընտանիքի բարեկեցությունը հիմնականում իր կինն է կուտակել` հաջող ձեռներեցը (ըստ պարբերականի, Լեյլա Խրապունովան հիմնել է առաջին մասնավոր հեռուստաալիքը Ղազախստանում, իսկ ավելի ուշ ձեռնարկություններ է կառավարել անշարժ գույքի ոլորտում): Խրապունովի որդին` Իլյասը, ըստ Ալմաթիի նախկին քաղաքապետի, հաջողությամբ աշխատում է անշարժ գույքի ոլորտում: Ի դեպ, նա ամուսնացած է մեկ այլ հայտնի ղազախստանցի` խարդախ գործերով հայտնի Մուխտար Աբլյազովի, դստեր հետ: Շվեյցարացի միլիոնատերերի թվին է պատկանում նաև Խրապունովի դուստրը` Էլվիրա Խրապունովա-Բելդիմանին: Նա հայտնի է նրանով, որ երկրից հոր փախուստից մեկ տարի առաջ, դեռ 2007 թվականին, տուն է գնել Կոլոնյիում` Ժնևի հեղինակություն վայելող արվարձանում, Ժնևյան լճի ձախ ափին առանձնատուն է գնել, որի արժեքը կազմում է 32 միլիոն ֆրանկ: 2009թ. վարկանիշում Խրապունովի կարողությունը գնահատվում էր մոտ 400 միլիոն ֆրանկ (288,5-384 մլն դոլար):
Այժմ Խրապունովների զույգը հալածյալ ժողովրդավարների դերում է ներկայանում: Քանի որ, ինչպես Խրապունովն է ինքն իրեն կոչում իր սեփական կայքում, նա Ղազախստանի և շարունակում է ծառայել :
Դե իսկ ողջ ժողովրդավարությունը նրա մոտ հանգում է միայն մեկ բանի` գտնել որևէ մեկին, ում վրա կարելի է բարդել սեփական մեղքերը: Դեռևս` ապարդյուն: Անցյալ տարվանից նա իր տիկնոջ հետ հետախուզման մեջ է Ինտերպոլի գծով, որն, ի դեպ, թեև հիանալի իրազեկված է նրանց գտնվելու վայրի մասին, չգիտես ինչու չի շտապում ձերբակալել նրանց: Կամ քողարկում է դա Խրապունովների իրավաբանական հասցեի չիմացությամբ, կամ էլ` ֆինանսական հատուցում է ստանում որոնվողների կողմից: Ով իմանա…

12 April 2013 - 09:37 AMT
One of the most prominent citizens of Kazakhstan, who found refuge on the shores of Lake Geneva – Victor Khrapunov and his family. Until the recent past (before 2008) Khrapunov was mayor of the largest city of Kazakhstan – Almaty, for 7 years, after that he was appointed as a governor of a region of the country, sat in a chair the Minister of Emergency Situations. He left Kazakhstan in spring, 2008.
But it is worth noting that he chose Switzerland not only by chance – he was associated with it for many years. His wife, Leila, a successful business-woman in the distant 90's (when her husband, by the way, sat in the chairs of the Deputy Mayor of Almaty, the Minister of Energy and Electrification of Kazakhstan and Minister of Energy and Natural Resources) had established trade relations with Switzerland. She engaged in importing Swiss goods of the highest quality to Kazakhstan. The children of Victor Khrapunov, Ilyas and Elvira, studied at Geneva. Here, both of them started a successful career. Ilyas Khrapunov today heads the company «Swiss Development Group», which, allegedly, was founded in 2007. The company is engaged in major construction.
Today, in Switzerland Khrapunov is known as very rich people. According to the Swiss magazine «Bilan», Viktor Khrapunov in 2009 was part of a list of three hundred richest people of Switzerland.
But according to the criminal case materials, very meticulously described in the Kazakh media, the main capital was accumulated by Khrapunov while he was a mayor of Almaty city. At home he is accused of receiving large bribes, money laundering, fraud, organizing crime and abuse of power. Well, in general, the entire list, which is traditionally presented to almost all former officials.
The main fault of Khrapunov, which is known for everyone in Kazakhstan- sale of land in unique foothills of the Zailiyskiy Alatau (near Almaty). This area is called the second Switzerland: magnificent mountains, perennial Tien Shan spruce, excellent slopes for downhill skiing. Near Almaty, incidentally, there is the highest ice skating rink in the world – Medeo, a unique ski resort Shymbulak. Victor Khrapunov easily sold the land situated around the coast of almost all small rivers in and around the city deriving them from the register under the "economic needs". And the majority of these lands fall under the prohibited category, as they were in the water protection area.
Even after the departure to Switzerland and the appearance of a criminal case in the homeland, Khrapunov began actively claiming that he was "the initiator of important reforms, he has devoted his career to the development of Kazakhstan" (from the materials of his site.) And all the illegal construction in protected areas – order from above. "
However, in one interview Khrapunov blurted out that he signed up all the documents so that no one quarreled. At the same time he purchased a house for himself: "The Director of ski resort told me that I could make out the purchase of the house … I signed a contract, the house was completely constructed, and on building construction there were issued all the documents in accordance with the laws of the Republic of Kazakhstan. So I became the legal owner of the house in the area of the ski resort Shymbulak, which was later sold. "(Over 5 million – auth.) By the way, this house was built in the same restricted area, building permit was signed personally by Khrapunov).
Or another example. A nephew of Khrapunov had bought a recreation area from Khrapunov for a symbolic price, it is located on four acres of land, which was derived from the national park "Medeo".
In addition to the fraudulent sale of land in the area of sanitation, Khrapunov "owned" also the restructuring Almaty: land for mass housing and office building were given by him without taking into account the climatic and geological features of Almaty, which is located in the seismic zone. As a result, the city has the broken ecology, air pollution has reached a critical point. But this is a lyrical digression.
For Khrapunov there were initiated more than 20 criminal cases. The one concerns the construction of a new airport in Almaty, during which it was abducted about 10 million U.S. dollars. By the way, the credit history of Almaty airport is so messy that nobody can name the total amount of such loans under the guarantees of akimat and other government agencies.
Two other cases – in fact donation of 54 plots of land by Almaty akimat for outdoor advertising. Moreover, these areas are still owned by the two companies, the founders of which were Leila Beketova and the son of Victor Khrapunov, Ilyas Khrapunov.
Now Victor Khrapunov, honestly looking at journalists from the page of his site, says that he is an honest poor former official. So, his wife is rich, and he – poor. That’s all about her – successful entrepreneur in the media, real estate and luxury goods with a Swiss bank account.
Khrapunov said that he has never had a Swiss bank account, and state of the family was mostly accumulated by his wife – a successful entrepreneur (according to the publication, Leila Khrapunova was the founder of the first private television station in Kazakhstan, and later managed enterprises in real estate, media and luxury goods). Son of Khrapunov – Ilyas, according to former mayor of Alma-Ata, has been successfully operating in real estate. By the way, he is married to the daughter of another well-known Kazakhstani fraudster – Mukhtar Ablyazov. Among Swiss millionaires there is the daughter of Khrapunov – Elvira Khrapunova-Beldimani. It is known that for a year before her father’s escape from the country, in 2007, she bought a villa, valued at 32 million francs in Colon – the upscale suburb of Geneva, on the left shore of Lake Geneva. In the 2009 year’s ranking the state of Khrapunov was estimated at about 400 million francs (288,5-384 million).
Now the family performs the role of the persecuted democrats. For as Khrapunov calls himself on his website, he – "motor of important reforms" of Kazakhstan, and continues to "serve the interests of his country, promoting dialogue and democracy."
Well, the entire democracy of Khrapunov is reduced to only one thing – the search for someone who can be blamed in his mistakes. So far – there is no success. Since last year, he and his wife have been wanted by Interpol. Which, by the way, is well aware of the location of this family, but is not in a hurry to arrest them. Whether they are hiding themselves with legal ignorance of Khrapunov’s address, or –they are paid for such a behavior. Who knows …