15 Ապրիլ 2013 - 09:08 AMT
Ինտերնետացման մակարդակը Հայաստանում դեռ անբավարար է, ուստի «ԻԴՐԱՄ» ընկերությունը մշակել է և ներդնում է էլեկտրոնային ֆիզիկական համակարգ, ապրիլի 15-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է ընկերության Զարգացման բաժնի ղեկավար Նարեկ Վարդանյանը: Ըստ նրա, այդպիսի դրամարկղը թույլ կտա օգտվել ունիվերսալ ծառայություններից «մեկ պատուհանի» սկզբունքով մինչև գիշերվա ժամը 12-ը՝ չայցելելով բանկեր, փոստային բաժանմունքներ ու այլ կազմակերպություններ: Այսօր նման 4 դրամարկղ է գործում «Երևան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցում և 8 թաղապետարաններում, մինչև տարեվերջ դրանց թիվը կհասնի 31-ի:
Նարեկ Վարդանյանը հայտնեց նաև, որ ընկերությունն արդեն ունի շուրջ 60 000 գրանցված սպառող, որից 6000-ը՝ ակտիվ: Ընկերության շրջանառությունը 2012թ. կազմել է 1 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 100 տոկոս աճ:
Ինչպես ասաց «Երևան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցի մարքեթինգային և քարտային բաժնի տնօրեն Դավիթ Մարտիրոսյանը, հաճախորդները բոնուսներ կստանան կոմունալ վճարումների, դրամական փոխանցումների և այլ տրանզակցիաների իրականցման դեպքում:
Հայաստանի սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը ողջունեց նախաձեռնության ներդրումը, որն ավելի հարմարավետ կդարձնի քաղաքացիների կյանքը: Նա նաև կարևորեց նոր համակարգի տարածումը նաև այլ վայրերում:

15 Апрель 2013 - 08:36 AMT
В Армении уровень интернетизации еще недостаточен, поэтому компания “И-драм” разработала и внедрила систему электронной физической кассы, сказал 15 апреля на пресс-конференции в Ереване руководитель отдела развития компании “И-драм” Нарек Варданян. По его словам, данная касса позволит пользоваться по принципу “единого окна” универсальными услугами до 12 часов вечера, не посещая банки, почтовые отделения и другие организации. На сегодняшний день порядка 4 касс действует в супермаркетах “Ереван Сити” и 8 районных администрациях, до конца года их число планируется довести до 31.
Нарек Варданян также сообщил, что у компании уже 60 000 зарегистрированных потребителей, из которых 6000 – активные. Оборот компании по итогам 2012 года составил 1 млрд драмов, обеспечив рост на 100 процентов.
Как сообщил директор отдела маркетинга и карт сети супермаркетов “Ереван Сити” Давид Мартиросян, клиенты супермаркетов будут получать бонусы при осуществлении сделок по оплате коммунальных услуг, денежных переводов и других транзакций.
Председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян приветствовал инициативу, нацеленную на повышение комфорта граждан, которые могут использовать широкий спектр услуг в своей повседневной жизни. Он также придал важность тому, чтобы новая система получила распространение и действовала не только в указанных супермаркетах и районных администрациях, но и во многих других точках.