15 Ապրիլ 2013 - 09:40 AMT
Ապրիլի 15-ին Երևանում մեկնարկել է «Հայ-կորեական տնտեսական համագործակցության ապագա հեռանկարները» միջազգային գիտաժողովը:
Ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի ու Կորեայի միջև 2012թ. կազմել է 50 մլն դոլար: Հայաստանից Կորեա է արտահանվում քարեր, պոլիացետատ, իսկ Կորեայից Հայաստան նե ներկրվում մեքենաներ, բուլդոզերներ:
«Հայաստանը պատրաստ է համագործակցել Կորեայի հետ առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման ճանապարհին»,-հայտարարել է լրագրողներին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Միջազգային տնտեսական համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Ավետիսյանըը: Հեռանկարային են համարվել դեղագործությունը, թեթև արդյունաբերությունը, ՏՏ ոլորտը:
Գիտաժողովին մասնակցել են կրթության նախարարության, Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր Գայանե Գասպարյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Կորեայի Հանրապետության դեսպանի խորհրդական Փակ Ջի Ընը:
Գիտաժողովին զեկույցներով հանդես են եկել էկոնոմիկայի նախարարության, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) Միության, ԵՊԼՀ, ինչպես նաև կորեական կողմի ներկայացուցիչներ:
Գիտաժողովի կազմակերպիչներն են Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանն ու Կորեական հիմնադրամը:

15 Апрель 2013 - 09:23 AMT
15 апреля в Ереване стартовала международная научная конференция «Будущие перспективы армяно-корейского экономического сотрудничества».
Товарооборот между двумя странами по итогам 2012 года составил 50 млн долларов. Из Армении в Корею экспортируются камни, полиацетат, а из Кореи в Армению импортируются машины, бульдозеры.
“Армения готова сотрудничать с Корей на пути расширения торгово-экономического сотрудничества”, – заявил в беседе с журналистами начальник управления Международного экономического сотрудничества Министерства экономики Армении Александр Аветисян. Среди перспективных сфер возможного сотрудничества он выделил фармацевтику, легкую промышленность, ИТ-технологии.
В ходе конференции были обсуждены вопросы повышения информированности о корейской экономике, возможностях расширения армяно-корейских отношений.
В мероприятии приняли участие представители Министерства образования и науки Армении, ректор ЕГЛУ Гаяне Гаспарян, советник посольства Республики Корея в Армении Пак Джи Ын.
На конференции с докладами выступили представители Минэкономики Армении, Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении (СППА), преподаватели ЕГЛУ, а также представители корейской стороны.
Организаторами научной конференции является Ереванский государственный лингвистический университет имени В. Брюсова и Корейский фонд.