Կահիրեի դատարանը որոշել է ազատ արձակել Եգիպտոսի նախկին նախագահ Հոսնի Մուբարաքին 2011թ. հեղափոխության ժամանակ ցուցարարների մահվան գործով դատավճռից անմիջապես հետո: Ինչպես հայտարարել է դատավորը, «Մուբարաքը ազատ է արձակվում, եթե որպես մեղադրյալ չի անցնում նաև այլ գործերով»,հայտնում է Al Arabiya հեռուստաալիքը:
Օրենքով նախնական կալանքի համար նախատեսված ժամկետները սպառվել են: Ցմահ բանտարկությունը, որին դատապարտվել էր Եգիպտոսի նախկին նախագահը, չեղյալ հայտարարվեց Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ:
Դատավճռի հրապարակումից անմիջապես հետո շենքի մոտ բախումներ են տեղի ունեցել նախկին նախագահի կողմնակիցների ու հակառակորդների միջև:

15 Апрель 2013 - 11:43 AMT
Суд в Каире принял решение выпустить бывшего президента Египта Хосни Мубарака из-под стражи в рамках дела о гибели демонстрантов в дни революции 2011г. Как заявил судья, «Мубарак освобождается из-под стражи, если он не проходит обвиняемым по другим делам», передает телеканал Al Arabiya.
Все предусмотренные законом сроки предварительного заключения экс-президента давно истекли, отметил адвокат Хосни Мубарака Фарид аль-Диб. Пожизненное заключение, по которому экс-президент Египта провел в тюрьме Тора больше полугода, было аннулировано по решению Апелляционного суда.
Сразу после оглашения судебного решения у стен здания, где проходит процесс, начались столкновения между сторонками и противниками экс-президента.