Երևանում մեկնարկել է Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) մասին պայմանագրի շուրջ Հայաստանի ու Եվրամիության միջև բանակցությունների հինգերորվ ռաունդը: Բանակցություններում հայկական պատվիրակությունը գլխավորում է էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը: Եվրոպական պատվիրակությունը ղեկավարում է ԵՀ Առևտրի գլխավոր տնօրինության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի պետ Լյուք Պիեր Դեվինյեն:
Ւնչպես հայտնել է փոխնախարարը, օրակարգում է մաքսային գանձումներիի փոխադարձ վերացումը, այսինքն փաստաթղթի ստորագրումից հետո Հայաստանի ու ԵՄ 27 երկրների համար կգործեն 0 մաքսային սակագներ: Խուսափելու համար դժվարություններից այդ ճանապարհին, Հայաստանն արդեն իսկ սկսել է աշխատել գյուղատնտեսության ոլորտի ներկայացուցիչների ու վերամշակող արդյունաբերության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ՝ օգնելու համար անցնել այդ ռեժիմին առաջիկա տարիներին: Կքննարկվեն սանիտարական ու բուսասանիտարական միջոցներին վերաբերող հարցերը, ինչպես նաև տեխնիկական խոչընդոտների հաղթահարումն առևտրի ճանապարհին:
Կարևորագույն ուղղություններից են մտավոր սեփականության իրավունքը աշխարհագրական նշումների առումով: Գարեգին Մելքոնյանը նշեց, որ հայկական կողմը բանակցում է ԵՄ հետ «հայկական կոնյակ» ապրանքանիշն Եվրոպայում «բրենդիի» փոխարեն օգտագործելու շուրջ: Բանն այն է, որ կոնյակի արտդարությունը պատմականորեն ձևավորված ավանդույթ է մեր ժողովրդի համար, ուստի Հայաստանի համար հեշտ չէ հրաժարվել «կոնյակ» անվանումից, չնայած որ իր անվանումը ըմպելիքը ստացել է Կոնյակ ֆրանսիական քաղաքի անունից:
Գարեգին Մելքոնյանը հավելեց նաև, որ մի փոքր ավելի դյուրն է «շամպայն» անվանման հետ կապված հարցը, որը սերում է ֆրանսիական Շամպան քաղաքի անվանումից, քանի որ այն այդքան մեծ տարածում չունի հայերի շրջանում, որքան կոնյակը:
Լյուք Պիեր Դեվինյեն ուշադրություն դարձրեց, որ հայ փոխնախարարը միանգամայն «ֆրանսերեն» է արտասանում կոնյակ և շամպայն բառերը, իսկ դրանց կիրառման հարցերը դեռ պետք է քննարկել: Եվրահանձնակատարը հավելեց նաև, որ Հայաստանում բանակցային գործընթացի շրջանակներում իրականացվող բարեփոխումները ենթադրում են օրենսդրության փոփոխություն: Սակայն, որքան էլ դրանք լավը լինեն, կարևորը կիրառումն է: Խորը և համապարփակ պայմանագրի ստորագրումը ազատ առևտրի գոտու մասին կծառայի ոչ միայն ԵՄ-ին ու Հայաստանին, այլ նաև հայ ժողովրդի շահերին:
Այս տարի նախատեսված է ևս 3 բանակցային փուլ՝ հունիսին, սեպտեմբերին ու հոկտեմբերին, ինչպես նաև մի շարք տեսախորհրդաժողովներ Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) մասին պայմանագրի շուրջ:

В Ереване стартовал пятый раунд переговоров между Арменией и Евросоюзом по Глубокому и всеобъемлющему договору о зоне свободной торговли (ГВДЗСТ). Армянскую делегацию на переговорах возглавляет заместитель министра экономики Армении Гарегин Мелконян. Руководителем европейской делегации является начальник отдела Европы и Центральной Азии главной дирекции Европейской Комиссии по торговле Люк-Пьер Девинье.
Как сообщил замминистра экономики Армении на повестке дня вопросы взаимоликвидации таможенных тарифов, то есть и для Армении и для 27 стран ЕС после подписания документа будут действовать 0 таможенные тарифы. Во избежание трудностей на пути применения обнуления таможенных тарифов Армения уже начала работать с представителями сферы сельского хозяйства и перерабатывающей пищевой промышленности, чтобы помочь им перейти на этот режим на протяжении ближайших лет. Будут обсуждены вопросы, касающиеся сферы санитарии и фитосанитарии, а также преодоление технических барьеров в сфере торговли.
Среди важнейших направлений – права интеллектуальной собственности, в контексте взаимозащиты географических пометок. В связи с этим Гарегин Мелконян отметил, что армянская сторона ведет переговоры с ЕС об использовании наименования «армянский коньяк» для европейского рынка, вместо «брэнди». Дело в том, что производство коньяка является исторически сложившейся традицией для нашего народа, в силу чего Армении нелегко отказаться от использования названия «коньяк», несмотря на то, что своё название напиток коньяк получил по имени города Коньяк (фр. Cognac) Шаранта, Франция.
В связи с этим Гарегин Мелконян добавил, что немного легче обстоит дело с использованием наименования «шампанское» (название напитка происходит от названия провинции Шампань, Франция), поскольку оно имеет не столь широкое распространение среди армянского народа, как коньяк.
Люк-Пьер Девинье обратил внимание на то, что армянский замминистра совсем по-французски произносит коньяк и шампанское, а вопросы их использования еще предстоит обсудить. Еврокомиссар также добавил, что реформы, реализуемые в Армении в рамках переговорного процесса, предполагают изменение законодательства. Однако, каким бы оно ни было хороши, его надо применять. Само же подписание Глубокого и всеобъемлющего договора о зоне свободной торговли послужит не только ЕС и Армении, но и на благо армянского народа.
На этот год запланировано проведение еще 3 раундов – в июне, сентябре и октябре, а также ряд видеоконференций по Глубокому и всеобъемлющему договору о зоне свободной торговли (ГВДЗСТ) Армения-ЕС.