Թուրքական Milliyet թերթը մարտի 23-ին հրապարակել է «Նոր Թուրքիայի» քարտեզը, որի հեղինակները դուրս են եկել այդ պետության սահմաններից՝ ներառելով Կիպրոսի, Սիրիայի հյուսիսային շրջանների, Իրաքի հյուսիսային մասի ու Հունաստանի, ինչպես նաև Ադրբեջանի ու Վրաստանի որոշ տարածքներ: Հոդվածում, որին կցված էր քարտեզը, ասվում է նոր հզոր պետության ստեղծման մասին նախկին Օսմանյան կայսրության սահմաններում:
Թուրքական պարբերականը գրում է, որ ՔԱԿ ղեկավար Աբդուլլահ Օջալանի պայքարից հրաժարվելու մասին սենսացիոն հայտարարությունից հետո, Անկարայի ձեռքերն այլևս ազատ են: Հեղինակները վստահ են, որ Օջալանի կոչը քրդերին Թուրքիայից հեռանալու վերաբերյալ առաջին քայլն է «հին ու բարի ժամանակների վերադարձի համար», երբ քրդերն ու թուրքերը միասին պայքարում էին քրիստոնյաների դեմ:
Նշենք, որ ՔԱԿ առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը 2013թ. մարտի 13-ին դիմեց իր զինակիցներին զենքը վայր դնելու ու երկիրը լքելու հորդորով:
Milliyet-ի լրագրողների միտքը շարունակել են նրանց գործընկերները մեկ այլ խոշոր թուրքական թերթից՝ Hurriyet-ից: Այդ թերում գրեթե միաժամանակ լույս տեսավ «Մեծ Թուրքիա» հոդվածը: «Հույները պարտվեցին բոլոր ճակատներում և ոչ մի պատմական հեռանկար չունեն: Եվ Հունաստանը, և Կիպրոսը ուղղակի չեն կարող բավարարել իրենց հավակնությունները Էգեյան ծովի հատակի նավթի ու գաղի հանքավայրերի արդյունահանման հարցում: Հետևաբար, նրանք լիակատար կործանման եզրին են: Նրանց մնում է միայն հույսը դնել Թուրքիայի վրա, որը կարող է նրանց խղճալ ու Միջերկրականի իր էներգետիկ հարստություններից մի կտոր էլ նրանց տալ»,-գրում է «Գրուզիա Օնլայնը»՝ թուրքական թերթի վրա հղումով:

Турецкая газета Milliyet 23 марта опубликовала карту "Новой Турции", авторы которой вышли далеко за пределы существующих территорий этого государства и включили в нее, в частности, Кипр, северные районы Сирии, северную часть Ирака и Греции, а также часть Азербайджана и Грузии. В статье, которую иллюстрировала карта, говорится о создании нового мощного государства в границах бывшей Османской империи.
Турецкое издание пишет, что после сенсационного отказа лидера Курдской рабочей партии (PKK) Абдуллы Оджалана от вооруженной борьбы у Анкары фактически развязаны руки. Авторы статьи выражают уверенность, что призыв Оджалана покинуть территорию Турции – первый шаг к возвращению "старых, добрых времен", когда курды и турки вместе боролись с грекам и другими христианами малоазийского региона.
Отметим, что лидер PKK Абдулла Оджалан 21 марта 2013 года обратился к своим соратникам с призывом сложить оружие и покинуть пределы страны. "Оружию настало время умолкнуть, кровь турок и курдов не должна больше проливаться. Уезжайте за пределы страны, откажитесь от оружия. Нам предстоит перейти от борьбы вооруженной к борьбе демократической", – заявил он.
Мысль журналистов Milliyet продолжили их коллеги из еще одной крупной турецкой газеты Hurriyet. На страницах издания практически в то же время вышла статья "Великая Турция". "Греки потерпели поражение на всех фронтах и не имеют никакой исторической перспективы. И Греция, и Кипр попросту не в состоянии удовлетворить свои амбиции в разработке нефтяных и газовых месторождений на шельфе Эгейского моря. Следовательно, они стоят на грани полного краха. Единственное, на что им остается надеяться – милость со стороны Турции, которая, возможно, сжалится и согласится уделить им кусочек от энергетических богатств Средиземноморья", – пишет Грузия Online, цитируя турецкую газету.