Բաշար Ասադը հարցազրույց է տվել al-Ikhbariya հեռուստաալիքին Սիրիայի Անկախության օրվա առթիվ: 67 տարի առաջ Ֆրանսիան սիրիական ազգային ազատագրական շարժման արդյունքում ստիպված եղավ հրաժարվել իր գաղութից և Սիրիան անկախություն ստացավ:
Ասադն ասաց, որ իր կառավարության պարտությունը աղետալի կլինի Սիրիայի համար: Միայն հաղթանակ, այլ ելք ես չունեմ: Հակառակ դեպքում դա կլինի Սիրիայի վերջը, չեմ կարծում, որ սիրիական ժողովուրդը կգնա դրան»,-ասել է նա:
«Մեր իրավիճակը հիշեցնում է այն, որում հայտնվեց Արևմուտքն Աֆղանստանում, երբ ֆինանսավորելով «Ալ Քայիդան» նրա սկզբնավորման ժամանակ, հետո ստիպված եղավ թանկ վճարել դրա համար: Այսօր արևմտյան պետությունները օգնում են ծայրահեղականներին Սիրիայում, Լիբիայում և այլուր, իսկ հետո կգա հատուցելու նրանց հերթը Եվրոպայի ու ԱՄՆ հենց սրտում»,-ասել է Ասադը:

18 Апрель 2013 - 08:13 AMT
Башар Асад дал интервью государственному телеканалу al-Ikhbariya по случаю Дня независимости Сирии. 67 лет назад Франция, под напором сирийского освободительного движения, была вынуждена отказаться от своей колонии, и Сирия получила независимость.
Асад сказал, что поражение его правительства в конфликте будет катастрофой. "Только победа, у меня нет другого выбора. В противном случае это будет концом Сирии, и я не думаю, что сирийский народ пойдет на такой вариант", – сказал он.
"Наша ситуация напоминает ту, в которой оказался Запад в Афганистане, когда он финансировал "Аль-Каиду" в момент ее зарождения, а потом жестоко за это поплатился. Сегодня западные государства помогают экстремистам в Сирии, Ливии и других местах, а потом настанет черед платить в самом сердце Европы и США", – сказал президент Асад.
Сирийская повстанческая группировка "Джабхат аль-Нусра" на прошлой неделе публично признала свое подчинение "Аль-Каиде". Она впервые появилась в январе 2012 года и стала эффективной силой в борьбе с режимом президента Асада.