«Բոլոր այն խոսակցությունները, թե մենք պետք է վավերացնենք ինչ-որ նոր փաստաթղթեր, արհեստականորեն կանջատեն Ջավախքը Վրաստանից»,-հայտարարել է Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին Ախալքալաք այցելության ժամանակ:
Ըստ նրա, նա կողմ է բաց հարաբերություններին Ռուսաստանի հետ, առևտրին ու մշակութային հարաբերություններին, սակայն «խաղերը ինքնիշխանության թեմաներով, երկակի մոտեցումները Եվրոպայի հետ հարաբերությունում դժվարին խնդիրներ կառաջացնեն, եթե դա ժամանակին չկասեցվի այս տարածաշրջանում»:
«Ես դա ասում եմ լավ հասկանալով, քանի որ իրոք իմ հոգին ու սիրտն եմ նվիրել այս տարածաշրջանի զարգացմանը, նրա ամրապնդմանը Վրաստանի կազմում: Դա Վրաստանի ժամանակակից պատմության չպատմած մասերից մեկն է: Ի՞նչ է այստեղ կատարվել, ինչպես ենք այս ամենին հասել: Լուռ, առանց աղմուկի, գովազդի ու փիարի: Հիմա աղմուկ բարձրացնելով կարելի է ամեն ինչ զրոյի հավասարեցնել, եթե Վրաստանը չպահպանի ինքնիշխանությունն ու կուրսը դեպի Եվրոպա: Սա մեր ժողովուրդն է և պետք է նրան ամեն ինչով օգնել, բայց չի կարելի ուրիշներին թույլ տալ, որ այստեղ փորփրեն»,-ասել է նա: Քանի ես նախագահ եմ, դա տեղի չի ունենա, բայց միտումները մենք միասին պետք է կասեցնենք, քանի որ Վրաստանի ճակատագիրը լուծվում է այդ թվում նաև Ջավախքում»,-ասել է Սահակաշվիլին:

18 Апрель 2013 - 13:01 AMT
"Все эти разговоры о том, что мы должны ратифицировать какие-то новые документы, искусственно отторгнут Джавахети от Грузии", – заявил президент Грузии Михаил Саакашвили в ходе визита в Ахалкалаки.
По его словам, он выступает за открытые отношения с Россией, за торговлю и культурные отношения, но «игры с темами суверенитета в отношении России, двойные подходы в отношениях с Европой, создадут труднейшую проблему, если это не приостановить своевременно в этом регионе».
"Об этом говорю с большим знанием дела потому, что действительно я вложил всю душу и сердце в развитие этого региона, в укрепление этого региона в составе Грузии. Это одна из нерассказанных частей современной истории Грузии. Что тут произошло, как мы всего этого добились. Тихо, безо всякого шума, рекламы и пиара. Сейчас подняв шум это все можно пустить насмарку, если Грузия не сохранит суверенитет и курс на Европу. Если Грузия перейдет на рельсы бесчестия. В этот приезд я еще раз убедился, что перспектива очень большая. Это наш народ и ему надо всячески помочь, но нельзя позволять другим копаться здесь. Пока я президент, этого не произойдет, но тенденции мы должны остановить все вместе, потому, что судьба Грузии решается в том числе и в Джавахети", – заявил Саакашвили.