19 Ապրիլ 2013 - 11:48 AMT
Չնայած պաշտոնական տվյալներին դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկների աճող հոսքի մասին, ոլորտի ներկայացուցիչները զբոսաշրջային ամենաբարենպաստ սեզոնում հայտարարում են այն մասին, որ զբոսաշրջիկների հոսքը մեր երկիր կրճատվում է: Եթե նախկինում զբոսաշրջային խումբը կազմված էր 12-13 մարդուց, ապա այժմ չի գերազանցում 2-3 հոգին:
«Ամիստադ Տուր» տուրիստական ընկերության հիմնադիր տնօրեն, Ներգնա տուրօպերատորների ասոցիացիայի նախագահության անդամ Արմինե Ադամյանը ներկայացրեց Պրահա-Երևան (հետադարձ տոմսով) և Պրահա-Թբիլիսի նույն օրվա և նույն կարգի համեմատական գները, որ այս շաբաթ ներկայացրել է «Չեխական ավիաուղիները»:
Պարզվեց, որ Պրահա-Երևանի արժեքը 590 եվրո է, իսկ Պրահա-Թբիլիսին 330 եվրո: 260 եվրոյի տարբերությունը ստիպում է զբոսաշրջիկին ընտրություն կատարել հօգուտ Վրաստանի: Ադամյանը վստահ է, որ Հայաստանին անպայման պետք է Ազգային ավիափոխադրող, քանի որ «Արմավիայի» սնանկությունից և մի քանի ավիափոխադրողների (LOT, bmi) հեռանալուց հետո ավիատոմսերի գներն աճել են: «Այժմ հարկավոր է վերլուծել ավիափոխադրումների ոլորտը հասկանալու համար ստեղծված իրավիճակը, ոչ թե մեղավորներին փնտրել»,-ասել է նա:
Զբոսշրջային հոսքերի կրճատման մասին է վկայում նաև թափուր տեղերի առկայությունը հյուրանոցներում: «Անի Պլազա» հյուրանոցի գլխավոր տնօրեն Մկրտիչ Գրիգորյանը հայտնել է, որ այս տարի գործնականում բացակայում են պարսիկները, որոնք, որպես կանոն, Հայաստան էին գալիս իրենց Նոր տարին (Նովրուզը) նշելու համար: Գրիգորյանը տեսնում է դրա նաև օբյեկտիվ պատճառները՝ անկայուն իրավիճակն Իրանում, «ֆիզիկական» դոլարի պակասը: Սակայն, հայտնվելով Վրաստան, ԱՄԷ, Թուրքիա թե Հայաստան այլընտրանքի առջև, Իրանի քաղաքացին ընտրությունը կատարում է ի վնաս Հայաստանի ավիատոմսերի բարձր գների պատճառով:
Նա հայտնել է, որ հյուրանոցների համարների արժեքն այսօր 100-150 դոլար է, ինչը միանգամայն ընդունելի է օտարերկրացի զբոսաշրջիկի համար, սակայն թանկ է տեղաբնակի համար: Ինչ վերաբերում է ծառայությունների մակարդակին, ապա Հայաստանում այն բարձր մակարդակի վրա է և զբոսաշրջության ոլորտի աշխատակիցներն ուղղակի «փայփայում են» յուրաքանչյուր օտարերկրացու: Սակայն Հայաստանը պետք է գտնի իր համեմատական առավելությունը զբոսաշրջիկների ներհոսք ապահովելու համար: «Զբոսաշրջիկը պետք է հստակ հասկանա, թե ինչու է նա Հայաստան մեկնում, հարկվոր են ոլորտի զարգացման կոնկրետ մեխանիզմներ»,-ասել է նա:
Հյուրանոցային համարների մատչելի լինելու վերաբերյալ թեզին համաձայն չէր «Եվրազիա ինթերնեյշնլ թրավել» տուրիստական գործակալության գործադիր տնօրեն Գագիկ Մկրտչյանը՝ նշելով, որ դրանք ավելի թանկ են, քան Վրաստանում: Նա նշել է, որ իր գործակալությունը վերջերս մասնակցել է Մոսկվայում կայացած ցուցահանդեսին, որտեղ մեծ էր հետաքրքրությունը Հայաստանի տաղավարի հանդեպ, սակայն ավիատոմսերի գների մասին տեղեկությունները բացասական տպավորություն էին թողնում: «Ավիատոմսի գինը հաճախ հավասար է լինում Հայաստանում երեք օր անցկացնելու ծախսին: Դա անընդունելի է»,-ասել է նա:
Այնուամենայնիվ, զբոսաշրջային ներհոսքի աշխարհագրությունը վերջին տարիներին ընդլայնվել է: Արմինե Ադամյանն ասաց, որ մեր երկրով հետաքրքրվում են հիմնականում տարեց զբոսաշրջիկները Արևմտյան Եվրոպայից, Լատինական Ամերիկայից, մասնավորապես, Արգենտինայից, Ուրուգվայից, ինչպես նաև Էկվադորից, Պուերտո-Ռիկոյից: Ակտիվացել է Իսպանիայի շուկան, որի քաղաքացիները նաև շատ հաճախ ցանկություն են հայտնում այցելելու նաև Արցախ: Ըստ նրա, անցյալ տարի Հայաստանը շահեկան դիրքում հայտնվեց, քանի որ պլանավորված ուղևորությունները Սիրիա անկայուն իրավիճակի պատճառով փոխարինվեցին Հայաստան այցելությամբ:

Несмотря на публикуемые официальные даны о росте потока туристов в Армению, представители сферы в самый разгар туристического сезона заявляют о том, что поток туристов в нашу страну сокращается. Если раньше туристическая группа состояла из 12-13 человек, то сейчас она не превышает 2-3 человек. Член президиума Союза внутренних туроператоров Армении Армине Адамян представила сравнительные цены на авиабилеты Прага-Ереван (туда-обратно) и Прага-Тбилиси в один и тот же день в одной и той же категории туруслуг, предлагаемых на этой неделе «Чешскими авиалиниями». Оказалось, что направление в Армению стоит 590 евро, а направлении в Грузию – 330 евро, разница в 260 евро заставит туриста сделать выбор в сторону последней. Адамян уверена, что Армении обязательно нужен Национальный авиаперевозчик, поскольку после банкротства «Армавиа» и ухода с рынка нескольких авиаперевозчиков (LOT, bmi), цена на авиабилеты выросли. «Сейчас необходимо провести анализ сферы авиаперевозок Армении, чтобы разобраться в сложившейся ситуации, а не время искать виноватых», – подчеркнула она.
О сокращении турпотока свидетельствует и слабая загруженность гостиниц. Генеральный директор гостиницы «Ани Плаза» Мкртич Григорян сообщил, что в этом году практически нет иранцев, которые, как правило, приезжали в Армению для празднования своего Нового года (Новруз байрам). В этом Григорян видит и объективный фактор – нестабильная ситуация в Иране, нехватка «физического» доллара. Однако, стоя перед выбором: Грузия, ОАЭ, Турция или Армения, гражданин Ирана делает выбор не в пользу последней из-за высоких цен на авиабилеты. Он сообщил, что цены номеров в гостинице на сегодняшний день колеблются от $100-$350, что вполне приемлемо для иностранного туриста по международным стандартам, но достаточно дорого для местных жителей. Что же касается сервиса, то в Армении он находится на высоком уровне и работники турсферы просто «окружают заботой и внимание» каждого иностранца. Однако Армения должна найти свое сравнительное преимущество для привлечения туристов в страну. «У туриста должно быть четкое понимание того, для чего он едет в Армению, необходимы конкретные механизмы развития сферы», – подчеркнул он.
С доступными ценами на гостиничные номера в Армении не согласился исполнительный директор туристического агентства «Евразия интернэшнл тревл» Гагик Мкртчян, заметив, что они дороже, чем в Грузии. Возглавляема им туркомпания недавно участвовала на выставке в Москве, где к армянскому павильону был проявлен большой интерес, однако свой отрицательный отпечаток оставляла информация о ценах на авиабилеты. «Стоимость авиабилета зачастую равна трем дня пребывания в Армении. Это не приемлемо», – сказал он.
Тем не менее, география турпотока в Армению за последние годы значительно расширилась. Армине Адамян сообщила, что в нашей страной в основном интересуются взрослые туристы из стран Западной Европы, Латинской Америки, аргентины, Уругвая, Эквадора, Пуэрто-Рико, активизировался рынок Испании, которые в том числе проявляют желание посетить и Республику Арцах. По ее словам, в прошлом году Армения «выиграла» в плане высокого потока туристов лишь за то, что запланированные поездки в Сирию из-за нестабильной ситуации были переоформлены на Армению.