Լեհաստանի համար Հայաստանը «կարևոր տնտեսական գործընկեր է Հարավային Կովկասում» և Լեհաստանը մտադիր է զարգացնել առևտրատնտեսական հարաբերություններն, ինչպես նաև ներդրումային համագորածակցությունը: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է Լեհաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Տոմաշ Տոմչիկևիչը: «Լեհաստանը պատրաստ է վարկ տրամադրել Հայաստանի կառավարությանը, այդ հարցը կքննարկվի լեհական պատվիրակության այցի շրջանակներում»,-ասել է նա: Իսկ դրական որոշման դեպքում հնարավոր են լեհական ներդրումները Հայաստանի ռազմավարական նշանակության նախագծերում:
Ապրիլի 22-ին Հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստի շրջանակներում Երևանում աշխատանքն է սկսել հայ-լեհական գործարար համաժողովը, որի կազմակերպիչն է Զարգացման հայկական գործակալությունն ու Հայ-լեհական առևտրաարդյունաբերական պալատը: Լեհական պատվիրակության կազմում են 9 ներկայացուցիչներ շինարարության ոլորտից:
Ըստ նրա, ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջև 2012թ. գրանցել է զգալի աճ 2011թ. ցուցանիշների համեմատ և կազմել է մոտ 33 մլն դոլար: Տոմչիկևիչը նաև հայտնել է, որ հայ-լեհական համագործակցության շրջանակներում ակնկալվում է ևս մեկ առևտրային համաձայնագրի կնքում:
Բացի այդ, Լեհաստանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին եվրաինտեգրման ճանապարհին և դրական է գնահատում Ասոցիատիվ համաձայնության ստորագրման ավարտն ու առաջընթացը ԵՄ հետ Ազատ առևտրի մասին պայմանագրի կնքման հարցում: Փոխնախարարը հույս հայտնեց, որ արդյունքները թույլ կտան նոյեմբերին Վիլնյուսում հայտարարել այդ երկու փաստաթղթերի ստորագրման մասին, ինչը նույնպես կնպաստի Հայաստանի ու Լեհաստանի տնտեսական կապերի զարգացմանը:
Իր հերթին ՀՀ էկոնոմիկայի փոխտնօրեն Արա Պետրոսյանը նշեց, որ «կան իրական հնարավորություններ առաջընթաց քայլերի համար ներդումային համագործակցության ոլորտում Հայաստանի ու Լեհաստանի միջև»: «Չնայած աճող ապրանքաշրջանառությանը, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը չի համապատասխանում իրական ներուժին»,-ասել է նա: Միաժամանակ Արա Պետրոսյանը հրավիրել է լեհ գործարարներին աշխատել Հայաստանում ստեղծված Ազատ տնտեսական գոտիներում:

22 Апрель 2013 - 09:21 AMT
Польша рассматривает Армению в качестве «существенного экономического партнера на Южном Кавказе» и намерена развивать торгово-экономическое, а также инвестиционное сотрудничество с этой страной. Об этом в Ереване заявил заместитель министра экономики Польши Томаш Томчикевич. «Польша готова кредитовать правительство Армении, и этот вопрос будет рассмотрен в рамках визита польской делегации», – сказал он. В случае же положительно принятых решений возможно участие польских инвестиций в стратегических приоритетных проектах Армении.
22 апреля в рамках проведения третьего заседания армяно-польской межправительственной комиссии в Ереване начал свою работу армяно-чешский бизнес-форум, организатором которого является Армянское агентство развития и Польско-армянская торгово-промышленная палата. В составе польской делегации 9 компаний, в основном представляющие сферу строительства.
По его словам, товарооборот между двумя странами в 2012 году зафиксировал значительный рост по сравнению с показателем 2011 года и составил порядка 33 млн долларов. На сегодняшний день в Армении действует 12 компаний с польским капиталом. Томаш Томчикевич также сообщил, что в рамках армяно-польского сотрудничества ожидается подписание еще одного коммерческого соглашения.
Помимо этого, Польша подтверждает свою готовность оказывать содействие Армении на пути евроинтеграции и положительно оценивает завершение подписания Ассоциативного соглашения и прогресс на пути присоединению к договору о свободной торговле с ЕС. Замминистра выразил надежду, что достигнутые результаты позволят уже в ноябре текущего года в Вильнюсе огласить подписание этих двух документов, что также будет содействовать развитию экономических отношений между Польшей и Арменией.
Со своей стороны замминистра экономики Армении Ара Петросян подчеркнул, что «есть реальные возможности сделать шаг вперед между инвестиционным сотрудничеством Армении и Польши». «Несмотря на растущий товарооборот между двумя странами, объем инвестиций не соответствует реальному потенциалу», – подчеркнул он. Одновременно Ара Петросян пригласил польских предпринимателей работать в созданных на территории Армении Свободных экономических зонах.