Ներդրումային առումով Հայաստանի շուկան բնութագրվում է որպես զարգացող, որտեղ վերջին տարիներին աճ է գրանցվում ըստ առանձին ճյուղերի: Ապրիլի 22-ին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը նման գնահատական տվեց հեղինակավոր միջազգային մասնագետ, Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի անկախ անդամ Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին:
Մասնագետը Երևան է ժամանել «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ հրավերով, իր հարուստ փորձն ու գիտելիքները կիսելու համար հայ գործարարների հետ, ինչպես նաև կորպորատիվ կառավարման և բիզնես-հնարավորությունների լավագույն փորձի վերաբերյալ իր գիտելիքները:
Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին եղել է «Հայաստան 2020» նախագծի Համակարգող խորհրդի անդամ:
Գնահատելով որպես ներդրումային երկիր կայացման 10-ամյա փորձը, տակավին թույլ զարգացած կապիտալի շուկայով, փորձագետը ասաց, որ Հայաստանում զարգացման լավ հեռանկարներ ունի: Ինչ վերաբերում է կորպորատիվ կառավարման համակարգի ներմուծմանը, ապա «այն կձևավորվի այն ժամանակ, երբ բանկայինից տարբեր, լրացուցիչ ֆինանսավորման պահանջարկ առաջանա կորպորատիվ պարտաշուկայի ու բաժնետոմսերի հաշվին»:
Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին նշեց, որ կապիտալի շուկայի զարգացմանը կնպաստի երկրում ներդրվող նոր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը, որի արդյունավետ գործարկման համար Հայաստանը կարող է ուսումնասիրել Չիլիի, Լեհաստանի, Ռուսաստանի փորձը, որտեղ այդ բարեփոխումները հաջողվել են:
Հյուրի մասնակցությայամբ այսօր քննարկումներ են ընթանում «Գլոբալ տնտեսական հեռանկարները և զարգացող շուկաները» թեմայով: Միջոցառմանը մասնակցում են ԿԲ փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը, Միջազգային ֆինանսական կորպորցիայի Կովկասի գծով տարածաշրջանային տնօրեն Տոմաս Լյուբեկը, այլ պետկառույցների ներկայացուցիչներ:
Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի անկախ անդամ լինելուց բացի, հանդիսանում է Fidelity Investments ընկերությունում Emerging Markets Strategy-ի (որն աջակցում է զարգացող երկրների կապիտալի և ֆիքսված եկամտով գործառնությունների շուկաների բաժիններին) փոխնախագահը: Նախքան իր ներկա պաշտոնը զբաղեցնելը, Ֆոն Ռեկովսկին մեկ տասնամյակ շարունակ կառավարել է ամերիկյան, կանադական և միջազգային այլ ներդրողների մի շարք ինստիտուցիոնալ և մանրածախ ներդրումային հիմնադրամներ` զարգացող շուկաներում: Ի թիվս այլ պաշտոնների, նա Բոստոնի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի, Բոստոնի տնտեսագիտական ակումբի (Boston Economic Club) և World Boston-ի անդամ է:
Fidelity Investments-ը ֆինանսական ծառայությունների շուկայում աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից է, որի կառավարման տակ գտնվող ակտիվները 2012թ. դեկտեմբերի դրությամբ կազմում էին շուրջ 1,4 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար:

С инвестиционной точки зрения рынок Армении классифицируется как развивающийся, где за последнее время зафиксирован рост по отдельным отраслям. Такую оценку 22 апреля на встрече с журналистами в Ереване дал авторитетный международный специалист, независимый член Совета директоров ЗАО «Америабанк» Роберт фон Рековски.
Специалист находится в Армении по приглашению ЗАО «Америабанк» чтобы поделится своим богатым опытом и знаниями с армянскими предпринимателями, а также поддержать внедрение на финансовом рынке Армении института корпоративного управления и присутствия в организации независимого члена.
Роберт фон Рековски был членом координационного совета проекта «Армения 2020», который сейчас действует в статусе Фонда национальной конкурентоспособности Армении.
Оценивая пройден 10-летний путь по становлению инвестиционной страны с пока еще слабо развитым рынком капитала, эксперт высказал надежду, что Армения имеет все возможности для дальнейшего развития. Что же касается внедрения системы корпоративного управления, то «она возникает тогда, когда появляется спрос на дополнительное финансирование, отличное от банковского, за счет рынка корпоративного долга и акций».
По мнению Роберта фон Рековски, развитию рынка капитала будет содействовать и внедряемая в стране новая накопительная пенсионная система. А для ее эффективного функционирования Армении следует присмотреться к странам, где эти реформы удались – Чили, Польша, Россия.
С участием гостя сегодня же проходит обсуждение на тему: «Глобальные экономические перспективы и роль развивающихся рынков». В мероприятии принимают участие замглавы Центрального банка Армении Нерсес Ерицян, региональный директор по Кавказу Международной финансовой корпорации (International Finance Corporation – IFC) Томас Любек, представители иных госструктур.
Роберт фон Рековски, имеющий более чем 23-летний опыт управления международными активами, является вице-президентом по стратегии развивающихся рынков (emerging markets strategy) компании Fidelity Investments и портфельным менеджером компании Fidelity Investments.
Fidelity Investments является одной из крупнейших в мире компаний на рынке финансовых услуг, под управлением которой по положению на декабрь 2012 года находились активы объемом в $1,4 трлн.
ЗАО «Америабанк» является универсальным банком, который предоставляет инвестиционные, корпоративные и розничные банковские услуги в виде комплексного пакета банковских решений. «Америабанк» является первым инвестиционным банком в Армении и, начиная с 2007 года, предоставляет широкий спектр инновационных банковских услуг.