25 Ապրիլ 2013 - 10:12 AMT
Ապրիլի 25-ին կառավարությունը որոշում է կայացրել Հայաստանի Հանրապետությունում 2014 թվականին գյուղատնտեսական համատարած հաշվառում, 2013 թվականին փորձնական գյուղատնտեսական համատարած հաշվառում անցկացնելու մասին:
Այդ նպատակով, ինչպես հայտնել է Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Ստեփան Մնացականյանը, կստեղծվեն համապետական, Երևան քաղաքի և մարզային հանձնաժողովներ:
Վարչապետը նշեց, որ երկրում առաջին անգամ կանցկացվի գյուղատնտեսական համատարած հաշվառում, ինչը թույլ կտա պատկերացում կազմել հողերի դասակարգման, անասունների գլխաքանակի, շինությունների, այդ ոլորտում զբաղվածության մասին:
Համատարած հաշվառման իրականացման կարևորությունը պայմանավորված է նաև նրանով, որ գյուղատնտեսությունը հանդիսանում է տնտեսության կարևորագույն ոլորտներից մեկը, որում ստեղծված նոր արժեքի մասնաբաժինը վերջին տարիների համախառն ներքին արդյունքի ծավալում կազմում է 16-20%, իսկ զբաղվածների թվաքանակը` ընդհանուր զբաղվածների շուրջ 45 % (մոտ 492 հազ. մարդ): Ոլորտում առկա են բազմաթիվ ու բազմաբնույթ տնտեսավարող սուբյեկտներ, որոնցից միայն գյուղացիական տնտեսությունների (գյուղաբնակ տնային տնտեսությունների) քանակը կազմում է մոտ 340 հազար (նրանց բաժին է ընկնում գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի մոտ 90%-ը):

25 Апрель 2013 - 09:54 AMT
Правительство Армении на заседании 25 апреля одобрило решение о проведении повсеместного учета в сельском хозяйстве республики. Пробный учет будет начат в 2013 году, а вот уже в 2013 году программа будет полностью реализована.
С этой целью, как сообщил председатель Национальной статистической службы Армении Степан Мнацаканян, будут созданы республиканские, столичные и областные комиссии.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что в республике впервые будет проведен единый учет и сформировано представление о классификации земель, численности поголовья скота, построек, численности занятых в этой сфере.
Важность принятого правительственного решения заключается в том, что сфера сельского хозяйства для Армении является одной из наиболее важных, поскольку на ее долю приходиться 45% от общего числа занятых – порядка 492 тыс. человек. При этом созданная новая стоимость в ВВП на протяжении последних лет составляет 16-20%.