26 Ապրիլ 2013 - 09:45 AMT
Armenia Wine ընկերության կանխատեսմամբ, խաղողի մթերման գինը 2013թ. նախորդ տարվանից բարձր կլինի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ընկերության տնօրեն Արթուր Հարությունյանը:
Ըստ նրա, սպիտակ խաղողի տարբեր տեսակների մթերման նվազագույն գինը կլինի 130-140 դրամ 1 կգ դիմաց: Ինչ վերաբերում է «Արենի» տեսակին, որն աճեցնում են գյուղացիները ընկերության փորձագետների հսկողությամբ և որը բարձր որակ ունի, ապա այն կմթերվի 1 կգ 400 դրամով: Միաժամանակ նույն «Արենին», որ գյուղացիներն ինքնուրույն են աճեցնում, կմթերվի 230 դրամով 1 կգ դիմաց:
Ընթացիկ տարում Armenia Wine ընկերությունը մտադիր է մոտ 5000 տոննա խաղող մթերել՝ «Արենի», «Հաղթանակ», «Սափերավի», «Ոսկեհատ», «Ռկատիցելի», «Մուսկատ» և այլ տեսակների: Նշված ծավալի 2000 տոննան կօգտագործվի կոնյակի արտադրության համար:
Արթուր Հարությունյանը նշեց, որ ընկերությունը կանխիկ է վճարում գյուղացիներին և մտադիր է աշխատել պայմանագրային հիմունքներով, ինչը բխում է ինչպես ընկերության, այնպես էլ գյուղացիների շահերից:

По прогнозам компании Armenia Wine, закупочная цена на виноград в Армении в этом году будет выше прошлогодней. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал директор компании Артур Арутюнян.
По его словам, минимальная цена на белые сорта винограда составит порядка 130-140 драмов за 1 кг. Что же касается сорта Арени, который выращивается в садах фермеров под строгим присмотром экспертов компании и имеет высокое качество, то его 1 кг компания планирует закупать по 400 драмов. Одновременно тот же Арени, выращенный самими фермерами, будет стоить не менее 230 драмов за 1 кг.
В текущем году компания Armenia Wine намерена закупить у виноградарей порядка 5000 тонн урожая сортов Арени, Ахтанак, Саперави, Кангун, Воскеат, Ркацители, Мускат и несколько других. Из указанного объема 2000 тонн будет использовано для производства коньяка.
Артур Арутюнян добавил, что Armenia Wine расплачивается с фермерами наличными, и намерена работать на договорных основах, что в интересах, как самих фермеров, так и компании.