Դեկտեմբերի 2-ին Երեւանում Հայաստանում Ռուսաստանի տարվա շրջանակներում բացվել է Ռուսաստանի ազգային ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսի առանձնահատկություններից մեկը Ռուսաստանի եւ Հայաստանի փոխգործակցության հեռանկարային ոլորտների ընդլայնումն է: Ցուցահանդեսում ներկայացված են այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են տրանսպորտը, էներգետիկան, սննդի սարքավորումները, էլեկտրոնիկան, սարքավորումների արտադրությունը, գունավոր մետալուրգիան, քիմիական նյութերի արտադրությունը, ֆինանսական (բանկային) ոլորտը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները եւ այլն: Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացմանը Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Վահան Հովհաննիսյանը նշեց, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն է քաղաքական եւ ռազմական ոլորտներում, սակայն տնտեսության ոլորտում կողմերի ներուժը լիովին չի օգտագործվում: «Ժամանակն է, որ ձեռներեցները դրդեն քաղաքական գործիչներին ստեղծել բարենպաստ պայմաններ հետագա համագործակցության համար»,-հայտարարել է Վահան Հովհաննիսյանը: Ռուսաստանի Առեւտրա-արդյունաբերական պալատի փոխնախագահ Գեորգի Պետրովի խոսքերով, նոր համագործակցությունը ռուս եւ հայ ձեռներեցների միջեւ կարող է ձեռք բերվել նաեւ ինովացիոն ոլորտում եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Այդ համատեքստում կարեւորվել է Ռուսաստանին փոխանցված «Մարս» գործարանի գործարկումը:
Իր հերթին Հայաստանի առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ ներկայումս Հայաստանում գործում են համատեղ կամ ռուսական կապիտալով 600 ձեռնարկություններ եւ կազմակերպություններ: Վերջին տարիներին ռուսական ներդրումների ծավալը Հայաստանի տնտեսության մեջ կազմել է 400 մլն դոլար: 2005 թվականի 10 ամսվա ընթացքում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալը կազմել է 274 մլն 465,7 հազար դոլար: Ըստ Տ.Դավթյանի, այս ցուցանիշը մինչեւ տարեվերջ կարող է հասնել 300 մլն դոլարի: Նշենք, որ վաղը Ռուսաստանի ազգային ցուցահանդես կայցելեն Հայաստանի եւ Ռուսաստանի վարչապետներ Անդրանիկ Մարգարյանը եւ Միխաիլ Ֆրադկովը, որը Երեւանում է գտնվում Հայաստանում Ռուսաստանի տարվա պաշտոնական փակմանը մասնակցելու նպատակով, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

2 Декабрь 2005 - 10:22 AMT
В Ереване 2 декабря в рамках мероприятий, посвященных проведению Года России в Армении, открылась Российская национальная выставка. Одной из особенностей выставки является расширение перспективных сфер экономического взаимодействия России и Армении. На выставке представлены такие разделы как транспорт, энергетика, пищевое оборудование, электроника, приборостроение, цветная металлургия, производство химических материалов, финансовая (банковская) сфера, информационные технологии и др.
На официальном открытии выставки вице-спикер Национального Собрания Армении Ваан Ованнисян отметил, что Россия является стратегическим партнером Армении в политической и военной сфере, однако в экономической сфере потенциал сторон используется не полностью. “Пришло время, чтобы предприниматели подтолкнули политиков для создания благоприятных условий дальнейшего сотрудничества “, – заявил Ваан Ованнисян. По словам вице-президента Торгово-промышленной палаты России Георгия Петрова, новое сотрудничество между российскими и армянскими предпринимателями может быть достигнуто также в инновационной сфере и сфере высоких технологий. В этом контексте была отмечена важность задействования переданного России армянского предприятия “Марс”. В свою очередь заместитель министра торговли и экономического развития Армении Тигран Давтян отметил, что в настоящее время в Армении действуют 600 совместных предприятий или организаций с российским капиталом. За последние годы объем российских инвестиций в экономику Армении составил $400 млн. За 10 месяцев 2005 года объем товарооборота Армении с Россией составил $274 млн. 465,7 тысячи. Согласно же Тиграну Давтяну, данный показатель к концу года может возрасти до $300 млн.
Отметим, что завтра Российскую национальную выставку посетят премьер-министры Армении и России Андраник Маргарян и Михаил Фрадков, который находится в Ереване с тем, чтобы принять участие на официальном закрытии Года России в Армении, сообщает ИА Regnum.