29 Ապրիլ 2013 - 12:28 AMT
ՀՀ Կառավարության բարձր հովանու ներքո ապրիլի 30-ից մայիսի 2-ը հայկական պատվիրակությունը կմասնակցի Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դուբայ քաղաքում կայանալիք եռօրյա AIM 2013 ամենամյա ներդրումային համաժողովին, ունիվերսալ ցուցահանդեսին և գործարարհանդիպումներին:
AIM 2013»-ին կմասնակցեն շուրջ 70 երկրներից (Եվրոպա, Ասիա, Աֆրիկա, Արաբական աշխարհ, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկա, ԱՊՀ երկրներ և այլն) մոտ 3000 մասնակից:
Միջոցառմանը կներկայացվեն Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները և առկա ներդրումային ծրագրերը: Միջոցառումը հարթակ կհանդիսանամասնակից երկրների և հայ գործարարների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման, ընդլայնման, նոր գործարար հարաբերություններիստեղծման և հետագա զարգացման համար:
Հայաստանից միջոցառմանը կմասնակցեն Զարգացման հայկական գործակալությունը, Արդյունաբերական զարգացման հիմնադրամը, ՀԲԱԿ-Հայաստանի Բերքի առաջմղման կենտրոնը, Էլբատ ՓԲԸ (էլեկտրոնիկա), Սիս Նատուրալը (հյութերի արտադրություն), Սամ-Հար ՍՊԸ (հյութերի արտադրություն),Եվրոկոմֆորտ ՍՊԸ (կահույքի արտադրություն), Էսկուլապ ՍՊԸ (դեղագործություն), Գնոմոն (ոսկերչություն), Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը:
Կներկայացվեն ներդրումային ծրագրերը հետևյալ ոլորտներում՝ կահույքի արտադրություն, հյութերի արտադրություն, գյուղատնտեսություն:
Սույն ծրագիրը իրականացվում է ՀՀ կառավարության «Պետական աջակցություն ՀՀ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների իրականացման 2013 թվականի ծրագիրը և միջոցառումների ցանկը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն:
Միջոցառմանը հայկական ընկերությունների մասնակցությանը աջակցում են Զարգացման հայկական գործակալությունը և Արդյունաբերական զարգացման հիմնադրամը:

Армянская делегация примет участие в Ежегодной трехдневной инвестиционной конференции «AIM 2013». Как сообщает пресс-служба Армянского агентства развития, делегация из Армении в рамках конференции также будет участвовать в выставке и бизнес-встречах, которые пройдут в период с 30-го апреля по 2 мая Дубае.
Мероприятие, на котором будет представлены инвестиционные возможности Армении и реализуемые инвестпрограммы, станет площадкой для укрепления и расширения торгово-экономических связей между Арменией и странами-участницами конференции, а также для создания и дальнейшего развития новых деловых связей. На мероприятии будут представлены инвестиционные программы по таким направлениям, как производство мебели, производство соков, сельское хозяйство.
В «AIM 2013» примут участие около 3000 участников из порядка 70-ти стран Европы, Азии, Африки, арабского мира, Южной и Северной Америки, а также СНГ. Армению представят Армянское агентство развития, Фонд промышленного развития, Центр продвижения армянского урожая, ЗАО «Элбат» (электроника), компания «Сис натурал» и ООО «Сам-ар» (производство соков), ООО «Еврокомфорт» (производство мебели), ООО «Эксулап» (фармацевтика), компания «Гномон» (ювелирное дело), а также Фонд национальной конкурентоспособности Армении.