«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն գլխավորել է Հայաստանի 1000 խոշորագույն հարկատուների ցուցակը՝ 2013թ. հունվար-մարտին պետբյուջե վճարելով 13,3 մլրդ դրամ՝ 2012թ. նույն ժամանակաշրջանի 11,9 մլրդ դրամի դիմաց:
Ինչպես հայտնում է Պետեկամուտների կոմիտեն, երկրորդ տեղը ցուցակում զբաղեցնում է «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը, որը 3,83 մլրդ դրամ է վճարել 2013թ. առաջին եռամսյակում՝ 2012թ. նույն շրջանի 3,9 մլրդ դրամի դիմաց:
Երրորդ տեղում է «Ղ-Տելեկոմ» (ՎիվաՍել-ՄՏՍ ապրանքանիշ) բջջային օպերատորը, նա բյուջե է վճարել 3,81 մլրդ դրամ՝ 2012թ. առաջին եռամսյակի 2,7 մլրդ դրամի դիմաց: «Արմենիա Տելեֆոն Քոմփանին» վճարել է 3,7 մլրդ դրամ 2012թ. հունվար-մարտի շուրջ 2 մլրդ դրամի դիմաց:
Հինգերորդն է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն, որը մոտ 3,4 մլրդ դրամ հարկ է վճարել 2013թ. հունվար-մարտին՝ 2012թ. նույն շրջանի 5,2 մլրդ դրամի դիմաց: ՓԲԸ-ին հաջորդում են «Ֆլեշ» ընկերությունը 2 մլրդ 097 մլն դրամով, «Հայաստանի էլցանցեր» ընկերությունը 2 մլրդ 6 մլն դրամով, «Սամ-Սեր Գրուպը»՝ 2 մլրդ 6 մլն դրամով, «Ինթերնեշնլ Մասիս Տոբակը»,-2 մլրդ 097 մլն դրամով: Տասնյակը եզրափակում է «Գրանդ Տոբակոն»՝ 1 մլրդ 876 մլն դրամով:
Ընդհանուր առմամբ խոշոր հարկատուները 2013թ. առաջին եռամսյակում պետբյուջեն են վճարել 146,3 մլրդ դրամ 2012թ. 121,3 մլրդ դրամի դիմաց:

30 Апрель 2013 - 07:53 AMT
ЗАО “АрмРосгазпром” возглавила список 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении, выплатив в госбюджет страны за январь-март 2013 порядка 13,3 млрд. драмов против 11,9 млрд. драмов за аналогичный период 2012 года.
Как сообщает, Комитет по Госдоходам при правительстве Армении второе место в списке крупнейших налогоплательщиков заняла компания «Алекс Григ», выплатив в госбюджет более 3,83 млрд. драмов за первый квартал 2013 года против около 3,9 млрд. драмов, выплаченных компаний в госбюджет страны за аналогичный период 2012 года.
На третьем месте сотовый оператор “К-Телеком” (торговая марка VivaCell-MTS) – более 3,81 млрд. драмов, против более 2,7 млрд. драмов за первый квартал 2012 года, компания “Армения Телефон Компани” – более 3,7 млрд. драмов против более 2 млрд. драмов в январе-марте 2012 года.
На пятом месте ЗАО "Зангезурский медно-молибденовый комбинат", уплативший в бюджет в январе-марте 2013 года налоги в размере около 3,4 млрд. драмов против 5,2 млрд. драмов за аналогичный период 2012 года. Затем следуют компания «Флеш» – 2 млрд. 097 млн драмов, «Элсети Армении» – 2 млрд. 6 млн. драмов, «САМ-СЕР Груп» – 2 мрд. 6 млн драмов, «Интернешнл Масис Тобак» – 2 млрд. 097 млн. драмов, замыкает десятку «Гранд Тобако» – 1 млрд. 876 млн драмов.
В целом 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении за первый квартал 2013 годам выплатили в госбюджет более 146,3 млрд. драмов против 121,3 млрд. драмов за январе-марте 2012 года.