Կոսովոյի ու Մետոխիայի սերբերը հանրաքվե չեն անցկացնի Բելգրադի ու Պրիշտինայի միջև համաձայնագիրը ճանաչելու վերաբերյալ, որը ստորագրվեց ապրիլի 19-ին Բրյուսելում և հավանության արժանացավ Սերբիայի խորհրդարանի կողմից ապրիլի 22-ին: Այդ մասին հայտարարել է Սերբիայի վարչապետ Իվիցա Դաչիչը բանակցությունների ավարտին:
Կոսովոյի սերբերը դեմ են հանրաքվեին, քանի որ վստահ են, որ ելքը կանխորոշված է: Այնուամենայնիվ Սերբիան առաջիկայում կճանաչի պայմանագիրն անկախ Կոսովոյի համայնքների դիրքորոշումից: Փաստաթուղթը փաստորեն ճանաչում է Կոսովոյի անկախությունը, սակայն մասնակի ինքնավարություն է նախատեսում 50 հազարի տեղացի սերբերի համար:

1 Май 2013 - 12:03 AMT
Представители сербских общин Косово и Метохии отказались проводить референдум о признании соглашения Белграда и Приштины, подписанного 19 апреля в Брюсселе и одобренного 22 апреля сербским парламентом. Об этом заявил премьер-министр Сербии Ивица Дачич по завершении переговоров.
Косовские сербы выступают против референдума, так как уверены, что его исход предопределен заранее. Тем не менее, Сербия в ближайшее время признает договор вне зависимости от позиции косовских общин. Документ фактически признает независимость Косово, но предусматривает для 50 тысяч местных сербов частичную автономию. Критики уверены, что она не обеспечивает им безопасность. Переговоры с косовскими сербами продолжатся 7 мая, пишет «Российская газета».