7 Դեկտեմբեր 2005 - 09:53 AMT
Հայաստան առաքվող ռուսական գազի սակագների հնարավոր բարձրացումը մեծ ցնցումներ չի առաջացնի: Նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը դեկտեմբերի 6-ին երկրի Լոռվա մարզում` Պուշկինի լեռնանցքում Հարավային Կովկասի տարածքում առաջին հողմակայանի գործարկման արարողության ժամանակ: Նրա խոսքերով, գազի գները հանրապետությունում ցածր էին եւ չէին համապատասխանում միջազգային շուկայում առկա գներին, ինչը նպաստում էր Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացմանը: Արմեն Մովսիսյանի խոսքերով, Իրանի հետ բանակցություններ են ընթանում Հայաստան հեղուկ վառելիք առաքելու շուրջ: Մասնավորապես, նրա խոսքերով, «դիտարկվում է Իրանից Հայաստան հեղուկ վառելիքի առաքման երկու տարբերակ` փոքրածավալ խողովակաշարի, ինչպես նաեւ ավտոտրանսպորտի միջոցով»: Նշենք, որ Իրանը եւ Հայաստանը այժմ իրականացնում են երկու երկրները կապող երկրորդ ավտոմայրուղու շինարարության նախագիծը: Այդպես 2007 թվականի սկզբին նախատեսվում է շահագործման հանձնել Իրան-Հայաստան գազատարը:
Մինչդեռ, Պուշկինի լեռնանցքում գործարկված հողմակայանի հզորությունը կազմում է 2,6 մեգավատտ: Նախագիծը իրագործվել է Իրանի կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ, որը այդ նպատակի համար հատկացրել էր 3,5 մլն դոլար: Կայանը կարող է էլեկտրաէներգիա արտադրել վայրկյանում 3-25 մետր արագությամբ քամու դեպքում: Լեռնանցքում նախատեսվում է ավելացներ հողմակայանների թիվը եւ կայանի հզորությունը հասցնել 90 մեգավատտի, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

7 Декабрь 2005 - 09:53 AMT
Возможное повышение тарифов на импортируемый в Армению российский газ не вызовет больших потрясений. Такое мнение высказал министр энергетики Армении Армен Мовсисян 6 декабря в ходе церемонии запуска первой в Армении и в регионе Южного Кавказа ветряной электростанции на Пушкинском перевале в Лорийской области страны. По его словам, цены на газ в республике были достаточно низкими и не соответствовали текущим ценам на международном рынке, что способствовало развитию энергетической отрасли Армении. По словам Армена Мовсисяна, с Ираном ведутся переговоры относительно поставок в Армению жидкого топлива. В частности, по его словам, “рассматриваются два варианта поставок жидкого топлива из Ирана в Армению – при помощи постройки малогабаритного трубопровода, а также автотранспортом”. Отметим, что Иран и Армения в настоящее время осуществляют проект строительства второй автомагистрали, связывающей две страны. Также в начале 2007 года планируется сдать в эксплуатацию газопровод Иран-Армения .
Между тем, мощность запущенной сегодня на Пушкинском перевале ветряной электростанции составляет 2,6 мегаватт. Проект осуществлен при финансовой поддержке иранского правительства, которое выделило на это $3,5 млн. Станция в состоянии вырабатывать электроэнергию при скорости ветра от 3 до 25 метров в секунду. На перевале планируется увеличить количество “мельниц” и довести мощность станции до 90 мегаватт, сообщает ИА Regnum.