2 Մայիս 2013 - 09:02 AMT
Մայիսի 2-ի նիստում կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարության միջև «Հայաստանում Զարգացման ֆրանսիական գործակալության և Proparco ասնաճյուղի հաստատման և գործունեության մասին» համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը:
Proparco -ն զարգացման ֆինանսական հաստատություն է, որի հիմնական նպատակն է օժանդակություն ցուցաբերել մասնավոր ներդրումներին նորաստեղծ և զարգացող երկրներում: Ընդ որում, ՊՐՈՊԱՐԿՈ-ն առաջարկում է զարգացող երկրներում մասնավոր ներդրողների հատուկ պահանջներին համապատասխան ֆինանսական գործիքներ` վարկեր, սեփական միջոցներ, սեփական միջոցներին համարժեք գործիքներ, երաշխիքներ և ֆինանսական ինժեներիա:
Գնահատելով Հայաստանի ներդրումային ներուժն ու առկա կապերը, Ֆրանսիական Պրոպարկո Զարգացման ֆինանսական գործակալությունը (Investment and Promotion Company for Economic Cooperation) արդեն գործում է Հայաստանում: Ապրիլի 18-ին Ժերոմ Բերտրան-Հարդին և Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը ստորագրեցին վարկային պայմանագիրը, որով Պրոպարկո Զարգացման ֆինանսական գործակալությունը 15 մլն դոլարի վարկ կտրամադրի Ամերիաբանկին: Վարկն ուղղվելու է գյուղատնտեսության ոլորտի և սննդի վերամշակման փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը: Վարկային միջոցները կտրամադրվեն 8 տարի ժամկետով մրցունակ շուկայական տոկոսադրույքներով:
Այսօրվա դրությամբ Ֆրանսիան երկրորդ երկիրն է Հայաստանում կատարվող ներդրումային ծրագրերի ծավալով Ռուսաստանից հետո և առաջինն է արևմտյան երկրների թվում: Երկրի տարածքում գործում է ֆրանսիական կապիտալով շուրջ 150 ընկերություն: Երկկողմ համագործակցության զարգացման համար 2012թ. աշնանը հիմնվեց հայ-ֆրանսիական գործարարների ակումբը:

Правительство Армении на заседании 2 мая одобрило предложение по подписанию соглашения с правительством Франции об открытии представительства французского Агентства финансового развития Proparco в нашей стране.
Основной целью Proparco является содействие частному сектору в развивающихся странах посредством предоставления специальных фининструментов в виде кредитов, собственных средств, гарантий и финансовую инженерию.
Надо отметить, что компания Proparco уже начала свою инвестиционную деятельность в нашей стране. 18 апреля заместитель директора по инвестиционной линии финорганизации Жером Бертран-Арди и председатель директората – генеральный директор ЗАО «Америабанк» Артак Анесян подписали кредитное соглашение, по которому французское Агентство финансового развития Proparco предоставит армянскому банку 15 млн долларов. Кредитные средства будут направлены на кредитование хозсубъектов малого и среднего бизнеса, занятых в сфере сельского хозяйства, в том числе и перерабатывающей пищевой промышленности. Кредитные средства будут предоставляться сроком на 8 лет по конкурентоспособным рыночным процентным ставкам.
На сегодняшний день Франция является второй страной по величине объемов инвестиций в экономику Армении после России и первой среди стран Запада. Благодаря армяно-французскому сотрудничеству на высшем уровне на территории страны действует порядка 150 компаний с французским капиталом. Для расширения двухстороннего сотрудничества осенью 2012 года был основан армяно-французский бизнес-клуб.