2 Մայիս 2013 - 12:22 AMT
Ադրբեջանի խորհրդարանը երկրի Ընտրական օրեսգրքում ուղղումներ է մտցրել, որոնք ենթադրում են առաջիկա նախագահական ընտրությունների հայտարարված ժամկետի փոփոխություն: Այս մասին գրում է contact.az լրատվական կայքը:
Ադրբեջանում հերթական նախագահական ընտրությունները նշանակվել էին 2013 թ-ի հոկտեմբերի 16-ին, բայց մահմեդական «Գուրբան բայրամ» տոնի հետ կապված` այս տարի հոկտեմբերի 15-16-ը ոչ աշխատանքային օրեր են համարվում: Այդ պատճառով, որոշվել է ուղղում մտցնել ընտրական օրենսդրության մեջ: Այժմ, եթե ընտրությունների անցկացումն ընկնում է տոնական ոչ աշխատանքային օր, ապա Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քվեարկությունը տեղափոխում է ամսվա այլ օր: Ուղղումն ուժի մեջ կմտնի Ադրբեջանի նախագահի կողմից ստորագրվելուց և մամուլում հրապարակվելուց հետո:
Օրենսդրական նախագծում չի ճշտվում, թե քանի օրով կարող են տեղափոխվել ընտրությունները: Ադրբեջանի «Իրավունք և զարգացում» կենտրոնի ղեկավար Հաֆիզ Հասանովի կարծիքով` ընտրությունները պետք է տեղափոխվեն ավելի ուշ ժամկետ: Ուշագրավ է, որ Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ ուղղում է մտցվել նաև այն մասին, որ ընտրությունները կարող են հետաձգվել կապված ռազմական գործողությունների հետ:

2 Май 2013 - 12:09 AMT
Милли меджлис Азербайджана внес поправки в Избирательный кодекс, которые предполагают изменение даты предстоящих президентских выборов.
Дело в том, что президентские выборы были назначены на 16 октября 2013 г. Однако в этом году 15-16 октября являются нерабочими днями по случаю Гурбан байрама.
Поэтому, решено внести поправку в законодательство. Теперь, если проведение выборов попадает на праздничный нерабочий день, то день голосования переносится ЦИК на другой день месяца.
Поправка вступит в силу после утверждения ее президентом и публикации в печати.
В законопроекте, однако, не уточняется, на сколько дней могут быть перенесены выборы.
По мнению главы Центра «Право и развитие» Хафиза Гасанова, выборы должны быть перенесены на более поздний срок.Куда более настораживающей нормой является поправка, внесенная в Конституцию о возможности отмены выборов в связи с военными действиями, считает эксперт, передает Turan.