2 Մայիս 2013 - 12:54 AMT
ԱՄՆ-ն մտահոգված է թուրք դաշնակահար Ֆազիլ Սայի ձերբակալությամբ: «Մեզ մտահոգում է խոսքի ազատության հետ կապված ցանկացած պատիժ: Այլ կերպ ասած, մենք չենք հավատում, որ այդ արգելքները կարող են կապված լինել մարդու հիմնարար իրավունքների գոյության հետ»,-հայտարարել է Պետքարտուղարությունում տեղի ունեցած ճեպազրույցում մամուլի խոսնակ Պատրիկ Վենտրելը: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն լիովին սատարում է խոսքի ազատությանը:
Հայտնի թուրք դաշնակահար Ֆազիլ Սայը ապրիլի 15-ին դատապարտվեց 10 ամսվա պայմանական ազատազրկման Twitter-ում իր արտահայտությունների համար, որոնք դատարանը ճանաչել է վիրավորական մահմեդականների զգացմունքների համար: Պայմանական պատիժը կարող է վերածվել իրականի, եթե 5 տարվա ընթացքում Սայը նման բան անի:
Դաշնակահարը Twitter-ում մեջբերել է Օմար Հայամի հետևյալ բառերը մեկնաբանությամբ. «Ասում ես, դրախտում գինու գետեր են հոսում: Իսկ մի՞թե դրախտը պանդոկ է»:

США озабочены арестом турецкого пианиста Фазыла Сая. «Нас заботит любая инициатива наказания людей в связи с правом, признанном в международном масштабе – правом на свободу слова. Иначе говоря, мы не верим, что эти запреты могут быть связаны с существованием фундаментальных прав человека», – заявил на брифинге в Госдепартаменте пресс-секретарь Госдепа Патрик Вентрелл. Он отметил, что США полностью защищают право на свободу выражения. «Лучшим гарантом обеспечения длительной стабильности, безопасности и благосостояния Турции является поддержка принципов, которые имеют важное значение для демократии – свободе выражения, собрания и создания НПО»», – подчеркнул Вентрелл.
Известный турецкий пианист Фазыл Сай был приговорен 15 апреля к 10 месяцам условно за свои высказывания в Twitter, которые суд признал оскорбляющими чувства мусульман. Условный срок может стать реальным, если в течение пяти лет Фазыл Сай повторит сделанное.
Пианист разместил в Twitter цитату из Омара Хайяма – строфу с комментарием: «Ты говоришь, что в раю текут реки вина. А разве рай — кабак?».