Հայաստանն ու Իրանը ձեռնամուխ են եղել Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ բլոկի շինարարության նախագծի իրագործմանը: Այդ մասին դեկտեմբերի 8-ին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Որոշ տվյալներով Իրանը ներդնում է այս նախագծի մեջ 150 մլն դոլար: Մեկնաբանելով օրերս Երեւան այցելած Ռուսաստանի վարչապետ Միխաիլ Ֆրադկովի հայտարարությունն այն մասին, թե ռուսական կողմը եւս շահագրգռված է այս նախագծով` նախարարը ասել է հետեւյալը.«Ֆրադկովը ցանկանում է, սակայն այդ ցանկությունը հաստատված չէ կոնկրետ առաջարկով: Այնպես որ, մենք քննարկելու բան չունենք: Մյուս կողմից, Ռուսաստանն առանց այդ էլ մասնակցում է այս նախագծին: Մասնավորապես, մենք ակտիվ աշխատանքներ ենք տանում այն նախագծային ինստիտուտի հետ, որը նախագծել է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ բլոկի նախագիծը: Մինչդեռ, հարկ է նշել, որ ռուսական կողմը ի դեմս ՌԱՕ «ԵԷՍ Ռոսսիի» եւ «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի ի սկզբանե հավակնում էր այդ բլոկի, ինչպես նաեւ Իրան-Հայաստան գազատարի հայկական հատվածի շինարարությանը: Հայաստանի կառավարությունն իր հերթին նախապատվությունը տվեց երկու իրանական «Սանիր» եւ MAP ընկերություններին, որոնք համապատասխանաբար եւ կզբաղվեն Հայաստանում գազատարի անցկացման եւ Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ բլոկի շինարարության աշխատանքներով:
Ինչ վերաբերվում է գազատարի շինարարությանը, ապա Արմեն Մովսիսյանը հաստատեց նախապես հայտարարված ժամկետները` ընդգծելով, որ գազատարը շահագործման կհանձնվի 2007 թվականի սկզբին:
Միեւնույն ժամանակ, նա հայտարարել է, որ Իրան-Հայաստան գազատարը կդառնա Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործոն եւ դեռեւս չի դիտարկվում որպես այլընտրանք գազի առաքման ռուսական երթուղուն: «Սա ընդամենը դեպի Հայաստան գազի առաքման երկրորդ ուղին է: Մենք դեռեւս ծանոթ չենք Ռուսաստանից ներկրվող գազի հնարավոր նոր սակագներին, եւ այս փուլում չենք կարող համեմատել Իրանի առաջարկած գների հետ»,-նշել է նա: Նշենք, որ ըստ հայ-իրանական պայմանագրի, հայկական կողմը Իրանից ստացվող գազի դիմաց կվճարի էլեկտրաէներգիայով, որը կարտադրվի Հայաստանի տարածքում: Ինչպես կարծում են մասնագետները, ռուսական գազի սակագների ավելացման եւ Վրաստանի կողմից տարանցիկ սակագների բարձրացման համատեքստում Հայաստանը կարող է լիովին անցնել իրանական գազի: Այդպես, Արմեն Մովսիսյանն այսօր ընդգծեց, որ Իրան-Հայաստան գազատարով կարելի է հանրապետություն այնքան գազ ներկրել, որքան այժմ ստանում ենք Ռուսաստանից Վրաստանի տարածքով: Նշենք, որ այս փուլում գազամատակարարման հյուսիսային ուղղությունը միակն է Հայաստանի համար:
Ինչպես տեղեկացրել է Մովսիսյանը, այցով Երեւանում գտնվող Իրանի էներգետիկայի նախարար Սեիդ Ֆաթթահի հետ բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է «Իրան-Հայաստան գազատարի շարունակման, երկու երկրների միջեւ երրորդ բարձրավոլտ ԷՀԳ-ի կառուցման, ինչպես նաեւ Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ բլոկի շինարարությունն ավարտին հասցնելու հարցերը»: Բոլոր այս նախագծերը, ըստ նախարարի, կիրագործվեն առաջիկա երկու տարում, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

Армения и Иран приступили к осуществлению проекта строительства 5-го блока Разданской ТЭС. Об этом в ходе брифинга 8 декабря заявил министр энергетики Армении Армен Мовсисян. По некоторым данным, Иран инвестирует в проект $150 млн. Комментируя заявление премьер-министра России Михаила Фрадкова, который на днях пребывая с визитом в армянской столице подтвердил заинтересованность российской стороны в участии в данном проекте, армянский министр заявил следующее: “Фрадков желает, но это желание не было подкреплено конкретным предложением. Так что, нам нечего рассматривать. С другой стороны Россия и без того участвует в проекте. В частности, мы активно работаем с Проектным институтом, который подготовил проект строительства 5-го блока Разданской ТЭС”. Между тем, стоит напомнить, что российская сторона в лице объединенного консорциума РАО “ЕЭС России” и ОАО “Газпром” изначально претендовала на строительство этого блока, а также на прокладку армянской части газопровода Иран-Армения. Правительство Армении в свою очередь отдало предпочтение двум иранским компаниям – “Санир” и МАР, которые соответственно и займутся прокладкой газовой трубы в Армении и достройкой 5-го энергоблока Разданской ТЭС.
Что касается хода строительства газопровода, то Армен Мовсисян подтвердил заявленные ранее сроки, подчеркнув, что газопровод будет сдан в эксплуатацию в начале 2007 года. Вместе с тем, он заявил, что газопровод Иран-Армения станет фактором обеспечения энергетической безопасности Армении и пока не рассматривается в качестве альтернативы российскому маршруту поставки газа. “Это всего лишь второй путь поставки газа в Армению. Мы пока не ознакомлены с возможными новыми тарифами на поставляемый из России газ, и нам на данном этапе невозможно сравнивать их с ценами, предлагаемыми Ираном”, – отметил он. Отметим, что согласно армяно-иранскому договору, армянская сторона будет расплачиваться за поставленный из Ирана газ электроэнергией, выработанной на территории Армении. Как полагают специалисты, в контексте увеличения тарифов на российский газ со стороны России и неминуемого повышения транзитных тарифов со стороны Грузии, Армения может полностью перейти на иранский газ. Так, Армен Мовсясян сегодня подчеркнул, что по газопроводу Иран-Армения в республику можно подвести столько газа, сколько на данном этапе поступает из России через Грузию. Отметим, что на данном этапе северный маршрут газоснабжения является для Армении единственным.
Как проинформировал Мовсисян, в ходе переговоров с министром энергетики Ирана Сеид Фаттахом, который находится в Ереване с визитом, были обсуждены три основных проекта “продолжения газопровода Иран-Армения, строительства третьей высоковольтной ЛЭП между двумя странами, а также достройки 5-го блока Разданской ТЭС”. Все эти проекты, по словам министра, будут осуществлены в течение ближайших двух лет, сообщает ИА Regnum.