«Փոքր բիզնեսին Հայաստանում թթվածին է հարկավոր զարգանալու համար»,-հայտարարել է «Այլընտրանք» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը այսօր կայացած մամլո ասուլիսում՝ մեկնաբանելով ՓՄՁ-ների համար շրջանառության նոր հարկի ներմուծումը 2012թ. դեկտեմբերին:
Տնտեսագետն առաջարկում է տարբերակված մոտեցում ցուցաբերել ՓՄՁ-ների հարկադրմանը, որպեսզի, օրինակ, Երևանի կենտրոնում գործող փոքր առևտրի կետը նույն պայմանները չունենա աշխատանքի համար, ինչ նմանատիպ կետը ծայրամասում:
Հայաստանի վաճառականների միության նախագահ Ցոլվարդ Գևորգյանը հավելեց, որ ՓՄՁ խնդիրները կրկին սրվեցին շրջանառության հարկի ներմուծման հետ կապված: Ըստ նրա, նոր օրենքով ՓՄՁ-ները վճարում են շրջանառության 3,5 տոկոսը, սակայն այդ ցուցանիշը 1,8 անգամ ավելի է նրանց ցուցանիշից, ով աշխատում է ԱԱՀ-ով:
Հայաստանի վաճառականների միության նախագահը կոչ է անում իշխանություններին ազատել ՓՄՁ-ներին հարկերից՝ կասեցնելու համար միգրացիան և թույլ տալով փոքր բիզնեսին աշխատել:

“Малый бизнес в Армении должен иметь кислород для развития”, – заявил руководитель аналитического центра «Альтернатива», экономист Татул Манасерян 3 мая на пресс-конференции в Ереване, комментируя внедрение налога для МСБ с оборота с декабря 2012 года.
Экономист предлагает использовать дифференцированный подход для обложения МСБ налогом, чтобы, например, малая торговая точка в центре Еревана не работала на тех же условиях, как и такие же точки на окраинах.
Председатель Союза купцов Армении Цолвард Геворкян добавила, что проблемы малого и среднего бизнеса вновь начались с вступления в силу налога с оборота с декабря 2012 года. По ее словам, МСБ по новому закону выплачивает 3,5 процента от оборота, но даже этот показатель значительно выше, чем для тех, кто работает с НДС, в 1,8 раза.
Цолвард Геворкян призывает власти освободить МСБ от налогов, чтобы пресечь миграцию- и позволить малому бизнесу работать.