3 Մայիս 2013 - 11:51 AMT
Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը «Թղթակիիցներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը հրապարակել է «մամուլի գիշատիչների» ավանդական ցուցակը, որտեղ 39 անուն կա՝ պետությունների ղեկավարների, քաղաքական, կրոնական գործիչների, զինվորականների: Այդ անձինք մեղսակից են լրագրողների սպանությունների, առևանգումների, հետապնդումների, խոշտանգումների համար:
Բոլոր գիշատիչների համար ընդհանուր հատկություն է նրանց ինքնվստահությունը, այն մտայնությունը, թե իրենք օրենքից վեր են: «Մամուլի գիշատիչները գնալով ակտիվանում են: 2012թ. մամուլի դեմ բռնության մակադակն աշխարհում հասավ աննախադեպ մակարդակի»,-նշել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Քրիստոֆ Դելորը:
2013թ. 39 «գիշատիչների» թվում, ինչպես և 2012թ., կա Ադրբեջանի երկու ներկայացուցիչ՝ նախագահ Ալիևն ու նրա հավատարիմ թիմակիցը Նախիջևանից Վասիֆ Տալիբովը:
Միայն Իրանն ու Ադրբեջանն են «պատիվ ունեցել» երկու ներկայացուցիչ ունենալու ցուցակում, հայտնում է «Թուրան» գործակալությունը:

Во Всемирный день Свободы прессы «Репортеры без границ» обнародовали традиционный список «Хищников прессы», в котором 39 имен глав государств, политиков, религиозных и военных деятелей. Эти лица причастны к убийствам, похищениям, преследованиям, пыткам и преследованию журналистов и других работников прессы.
Общей чертой для всех хищников является их самомнение и уверенность, что они – выше закона. «Хищники прессы становятся все более активными. Так, в 2012 году уровень насилия против прессы в мире достиг беспрецедентного уровня, было убито рекордное число журналистов», – отметил генеральный секретарь РБГ Кристоф Делор.
В 2013 году среди 39 «хищников», как и в 2012 году – двое представителей Азербайджана: глава государства Ильхам Алиев и его верный соратник из Нахичевана Васиф Талыбов.