3 Մայիս 2013 - 11:51 AMT
Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը «Թղթակիիցներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը հրապարակել է «մամուլի գիշատիչների» ավանդական ցուցակը, որտեղ 39 անուն կա՝ պետությունների ղեկավարների, քաղաքական, կրոնական գործիչների, զինվորականների: Այդ անձինք մեղսակից են լրագրողների սպանությունների, առևանգումների, հետապնդումների, խոշտանգումների համար:
Բոլոր գիշատիչների համար ընդհանուր հատկություն է նրանց ինքնվստահությունը, այն մտայնությունը, թե իրենք օրենքից վեր են: «Մամուլի գիշատիչները գնալով ակտիվանում են: 2012թ. մամուլի դեմ բռնության մակադակն աշխարհում հասավ աննախադեպ մակարդակի»,-նշել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Քրիստոֆ Դելորը:
2013թ. 39 «գիշատիչների» թվում, ինչպես և 2012թ., կա Ադրբեջանի երկու ներկայացուցիչ՝ նախագահ Ալիևն ու նրա հավատարիմ թիմակիցը Նախիջևանից Վասիֆ Տալիբովը:
Միայն Իրանն ու Ադրբեջանն են «պատիվ ունեցել» երկու ներկայացուցիչ ունենալու ցուցակում, հայտնում է «Թուրան» գործակալությունը:

On World Press Freedom Day, Reporters Without Borders released an updated list of 39 Predators of Freedom of Information – presidents, politicians, religious leaders, militias and criminal organizations that censor, imprison, kidnap, torture and kill journalists and other news providers.
“These predators of freedom of information are responsible for the worst abuses against the news media and journalists,” Reporters Without Borders secretary-general Christophe Deloire said. “They are becoming more and more effective. In 2012, the level of violence against news providers was unprecedented and a record number of journalists were killed,” he said.
This year, as in 2012, 2 of the 39 "predators", are representatives of Azerbaijan – President Ilham Aliyev and his faithful companion in Nakhichevan, Vasif Talybov, Contact.az reported.