Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Ֆրենսիս Ռիկարդոնեն, որը Իզմիր էր այցելել Նյու Յորքի ֆիլհարմոնիկ նվագախբի համերգին մասնակցելու համար, հայտարարել է, որ «չէր ցանկանա մեկնաբանել քրդական հարցը, որը Թուրքիայի ներքին գործն է»: Ինչ վերաբերում է Թուրքիային ընդհանուր առմամբ, ապա ըստ նրա, Վաշինգտոնը լավատեսորեն է տրամադրված այդ երկրի ապագայի հարցում:
Նշելով, որ Թուրքիան նշանակալի դեր ունի կարևոր այս տարածաշրջանում, Ռիկարդոնեն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն լիովին սատարում է Թուրքիային:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի այցին ԱՄՆ, ապա դեսպանը նշել է, որ բանակցությունների հիմնական թեման կլինի տնտեսությունը, հայտնում է АА-ն:

3 Май 2013 - 13:16 AMT
Посол США в Турции Фрэнсис Риккардоне, прибывший в Измир на концерт Нью-Йоркского филармонического оркестра, заявил, что «не хотел бы комментировать курдский вопрос, являющийся внутренним делом Турции». Что же касается Турции в целом, то, по его словам, Вашингтон настроен весьма оптимистично в отношении будущего этой страны.
Подчеркнув, что Турция, располагающаяся в стратегически важном регионе, играет значимую роль, Риккардоне заявил, что США полностью поддерживают Турцию и заинтересованы в дальнейшем двустороннем сотрудничестве.
Что касается предстоящего визита премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в США, то посол отметил, что основной темой переговоров станут вопросы экономики, передает АА.