ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը երկու շաբաթ առաջ ձեռնամուխ եղավ լայնածավալ ուսումնասիրության երկրի ավիափոխադրումների շուկայում: Ինչպես PanARMENIANNet-ին է հայտնել ՏՄՊՊՀ մամլո խոսնակ Գայանե Սահակյանը, հակամենաշնորհային մարմինն առաջին անգամ է իրականացնում նման լայնածավալ ուսումնասիրություն, որտեղ ներառված են ավիավառելիքի գնային փոփոխությունները, ավիատոմսի
ինքնարժեքի ձևավորումը, դաշտում առկա հնարավոր մրցակցային խնդիրները:
Նախատեսվում է, որ ավիափոխադրումների շուկայի վերլուծությունը պատրաստ կլինի արդեն մայիսի ավարտին և կառավարությանը կներկայացվի համապատասխան փաթեթ՝ ավիացիոն շուկայի աշխատանքի լավագույն մոդելը:
Գայանե Սահակյանը հավելեց նաև, որ աշխատանքին մասնակցում են նաև միջազգային փորձագետներ, մասնավորապես, ԱՄՆ մրցակցային մարմնի իրավաբանական վարչության պետ Ստյուարտ Հիրշֆելդը:

6 Май 2013 - 08:14 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении две недели назад приступило к широкомасштабному изучению авиационного рынка республики. Как сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIANNet пресс-секретарь ГКЗЭК Гаяне Саакян, антимонопольный орган Армении впервые проводит столь комплексный анализ авиационного рынка, куда будут включены не только исследования стоимости билетов и топлива, но вся деятельность иностранных компаний реализующих рейсы в Армению и из Армении.
Планируется, что анализ авиационного рынка будет завершен уже в конце мая и правительство Армении будет представлен соответствующий пакет предложений по наилучшей модели работы в этой сфере.
Гаяне Саакян также добавила, что в работы Комиссии вовлечены международные эксперты, в частности начальник юридического отдела конкурентного органа США Стюарт Хиршфельд.