13 Դեկտեմբեր 2005 - 11:12 AMT
«Ռուսաստանի կողմից Հայաստան առաքվող գազի սակագների կտրուկ աճը քաղաքական ճնշում է Հայաստանի վրա»: Այդ մասին դեկտեմբերի 13-ին հայտարարել է տնտեսագետ Էդուարդ Աղաջանովը: Նրա կարծիքով, ռուսական կողմի պատճառաբանությունը, թե գների աճը պայմանավորված է միջազգային շուկայական գործընթացներով, «չեն համապատասխանում իրականությանը»: «Գազպրոմը թուրքմենական գազի համար վճարում է 44 դոլար 1 հազար խ/մ դիմաց, իսկ Հայաստանին իրացնում է 56 դոլարով, եւ ըստ ընկերության պարզաբանումների, վնասներ է կրում: Հայաստան առաքվող գազի սակագների աննշան եւ փուլային բարձրացումը կապահովեր ռուսական կողմի եկամուտը, սակայն գների նման կտրուկ աճը «քցել է» նշանակում,-հավաստիացրել է տնտեսագետը: Նրա խոսքերով, «հենց Մոսկվայի ճնշման պատճառով Իրան-Հայաստան գազատարը կառուցվում է 700 մմ տրամագծով խողովակներով, այլ ոչ թե 1500 մմ-ոց, ինչպես նախատեսված էր: Դա թույլ կտար Հայաստանին դառնալ տարանցիկ երկիր, իսկ իրանական գազը արտահանել Վրաստան, Ուկրաինա եւ արեւմտյան երկրներ: Սակայն այդ տարբերակը ձեռնատու չէր Ռուսաստանին»,-գտնում է տնտեսագետը:
Մինչդեռ, ըստ Հայաստանի առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Գագիկ Վարդանյանի, դեռեւս վաղաժամ է քննարկել Ռուսաստանից Հայաստան առաքվող գազի սակագների բարձրացման թեման: «Համաշխարհային շուկայում դիտվում է նավթի գների տեւական աճ, ինչը հանգեցնում է նաեւ գազի գների աճին: Հայաստանը պետք է հաշտվի այն մտքի հետ, որ վաղ թե ուշ գազի սակագները կբարձրանան: Հայաստանի կառավարությունը թույլ չի տա գների կտրուկ աճ եւ բացասական հետեւանքներ սպառողների համար: Կձեռնարկվեն համապատասխան քայլեր»,-հավաստիացրել է փոխնախարարը: Նրա խոսքերով, մեր գործարարները պետք է հասկանան, որ էներգակիր արտադրությունը անշահութաբեր է դառնում եւ արդիականացման կարիք ունի: «Հայաստանի տնտեսությունը պետք է հիմնվի գիտատար տեխնոլոգիաների վրա: Դա է գերակայությունը»,-հայտարարել է Վարդանյանը` ավելացնելով, որ Հայաստանի կառավարությունը բոլոր քայլերը ձեռնարկել է երկրի էներգետիկ անվտանգությունը ապահովելու համար: «Իրան-Հայաստան գազատարի իրագործումը կառավարության դիվանագիտական հաղթանակն է: Այդ գազատարի շնորհիվ Հայաստանը ստանում է գազի ներկրման այլընտրանքային երթուղի»,-հայտարարել է նա, չբացառելով «խողովակաշարի շինարարության հնարավորությունը Ադրբեջանի հետ», հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

13 Декабрь 2005 - 11:12 AMT
“Резкое повышение тарифов на экспортируемый в Армению газ со стороны России – это политическое давление на Армению”. Об этом заявил 13 декабря экономист Эдуард Агаджанов. По его мнению, мотивировка российской стороны, что рост цен обусловлен международными рыночными процессами – “не соответствует действительности”. “Газпром платит за туркменский газ $44 за 1 тыс. куб/м., а Армении реализует за $56. и по разъяснениям представителей компании несет убытки. Незначительное и поэтапное повышение цен на газ для Армении обеспечило бы российской стороне доходы, но резкий скачок цен – это “кидаловка”, – заверил экономист. По его словам, “именно под давлением Москвы газопровод Иран-Армения прокладывается трубами диаметром 700 мм, а не в 1500 мм как намечалось. Это позволило бы Армении стать транзитной страной, а иранский газ экспортировался бы в Грузию, Украину и в Западные страны. Однако такой вариант не устраивал Россию”, – считает экономист.
Между тем, по мнению заместителя министра торговли и экономического развития Армении Гагика Варданяна, обсуждать тему повышения тарифов на импортируемый из России газ в Армении преждевременно. “На мировом рынке наблюдается продолжительный рост цен на нефть, что приводит к повышению цен на газ. Армения должна смириться с мыслью, что рано или поздно тарифы на газ возрастут. Правительство Армении не допустит резкого скачка цен и негативных последствий для потребителей. Будут предприняты соответствующие шаги”, – заверил замминистра. По его словам, местные предприниматели должны понимать, что энергоемкое производство становится не рентабельным и нуждается в модернизации. “Экономика Армении должна основываться на наукоемких технологиях. В этом состоит приоритет”, – заявил Варданян, добавив при этом, что правительством Армении предприняты все шаги для обеспечения энергетической безопасности страны. “Реализация проекта строительства газопровода Иран-Армения – дипломатическая победа правительства. Благодаря этому трубопроводу Армения получает альтернативный маршрут получения газа”, – заявил он, не исключив при этом “возможности строительства трубопровода с Азербайджаном”, сообщает ИА Regnum.