Իտալացի քաղաքական գործիչ Ջուլիո Անդրեոտին, որը բազմիցս է գլխավորել երկրի կառավարությունը և տարբեր նախարարական պաշտոններ զբաղեցրել, հեռացավ կյանքից 95 տարեկան հասակում:
Վերջին անգամ նա զբաղեցրել է վարչապետի պաշտոնը 1992 թվականին: Տասը տարի անց Անդրեոտին դատապարտվեց 24 տարվա ազատազրկման լրագրող Մինո Պեկորելիի սպանության մեղադրանքով, սակայն 2003թ. նա արդարցվեց: Բացի այդ, կյանքի օրոք Անդրեոտիին բազմիցս են մեղադրել մաֆիայի հետ կապերի մեջ:
Ջուլիո Անդրեոտիի կյանքը հիմք է ծառայել «Զարմանահրաշը» ֆիլմի սցենարի համար, որն արժանացել է Կաննի կինոփառատոնի ժյուրիի մրցանակին:

Итальянский политик Джулио Андреотти, неоднократно возглавлявший правительство страны и занимавший различные министерские посты, скончался на 95-м году жизни.
Последний премьерский срок политика закончился в 1992 году. Спустя десять лет Андреотти был приговорен к 24-м годам тюрьмы по обвинению в убийстве журналиста Минно Пекорелли в 1979 году, однако в 2003 он был полностью оправдан. Кроме того, при жизни политика неоднократно обвиняли в связях с мафией.
Жизнь Джулио Андреотти послужила основой для сценария фильма «Изумительный», получившего «Оскара» за лучший грим, а также приз жюри Каннского кинофестиваля.