7 Մայիս 2013 - 08:34 AMT
Գյուղատնտեսությամբ զբաղվող կանանց ամենից շատ մտահոգում են ջրի ու ապահովագրության հարցերը: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի (ՀԵԿԱ) նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը:
Մայիսի 7-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Գյուղատնտեսության ոլորտի հիմնախնդիրները» թեմայով աշխատաժողովը: Միջոցառման կազմակերպիչն է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան (ՀԵԿԱ) Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) հետ համատեղ:
Աշխատաժողովը «Ակտիվ կանայք Հայաստանի գյուղական համայնքներում» ծրագրի եզրափակիչ փուլն է, որը մեկնարկել էր 2012թ. մարտին և ավարտվելու է ընթացիկ տարվա մայիսին: Ծրագիրն իրականացվում է Երևանում, Աշտարակում ու Արարատում և ուղղված է կանաց հնարավորություների բարձրացմանը սեմինարների ու խորհրդատվությունների միջոցով: Ծրագիրն ուղղված է գործող կողմերի (արտադրող-վերամշակող-ֆինանսական կազմակերպություններ) միջև գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Լիլիթ Ասատրյանը պարզաբանեց, որ Արարատյան դաշտավայրի անապատացումը լուրջ խնդիր է ՀՀ գյուղատնտեսության համար: Իսկ ապահովագրության հարցերն, ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ առավել արդիական են, քանի որ գյուղատնտեսությամբ զբաղվող կանայք ցանկանում են ապահովագրված լինել անբարենպաստ բնակլիմայական երևույթներից:
Լիլիթ Ասատրյանը հավելեց, որ երկօրյա աշխատանքային հանդիպումների ընթացքում առաջարկներ կնախապատրաստվեն մի շարք գյուղատնտեսական խնդիրների լուծման վերբերյալ և կներկայացվեն պատկան մարմիններին:

7 Май 2013 - 07:47 AMT
Больше всего армянских женщин, занятых в сельском хозяйстве, беспокоят вопросы водоснабжения и страхования
Основными проблемы для женщин, занимающихся сельским хозяйством в Армении, являются вопросы водоснабжения и страхования. Об этом в беседе с журналистами сообщила председатель Ассоциация молодых женщин Армении Лилит Асатрян.
7 мая в Ереване прошла рабочая встреча на тему «Основные проблемы сельского хозяйства». Организаторами мероприятия выступили Ассоциация молодых женщин Армении при сотрудничестве с Азиатским банком развития.
Рабочая встреча является завершающим этапом программы «Активные женщины в сельскохозяйственных общинах Армении», которая стартовала в марте 2012 года и завершиться в мае текущего года. Программа реализуется в Ереване, Аштараке и Арарате, она нацелена на повышения возможностей женщин посредством проведения семинаров и консультаций для их деятельности в цепочке отношений производство – переработка- финансовые организации.
Лилит Асатрян пояснила, что опустынивание Араратской долины является серьезнейшей проблемой для сельского хозяйства Армении. Вопросы же страхования, по ее словам, на сегодняшний день являются наиболее актуальными, поскольку женщины, занятые в сфере сельского хозяйства хотят быть застрахованы от неблагоприятных природно-климатических явлений.
В связи с этим председатель Ассоциация молодых женщин Армении добавила, что в ходе двухдневных рабочих встреч будут подготовлены предложения для решения ряда проблем сферы сельского хозяйства и представлены соответствующим органам.