14 Մայիս 2013 - 08:47 AMT
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն մտադիր է գազի սակագների բարձրացման հայտ ներկայացնել Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին: Այդ մասին գրում է «Ժողովուրդ» թերթը: Չնայած, որ հանձնաժողովի մամլո քարտուղար Մարիամ Ստեփանյանը չի հաստատել այդ տեղեկությունը, այնուամենայնիվ, պարբերականը հավաստի տվյալներ ունի, որ առաջիկա ամիսներին նման հայտ ներկայացվելու է:
Հարկ է նշել, որ վերջին ամիսներին պաշտոնյաները հայտարարում էին, որ գազի սակագների հարցը քննարկման փուլում է Ռուսաստանի հետ:
Գազի սակագնի բարձրացման զսպումը կապված էր ներքաղաքական իրավիճակի հետ, քանի որ 2012թ. մայիսին կայացան խորհրդարանական ընտրությունները, 2013թ. փետրվարին՝ նախագահական, իսկ օրերս՝ նաև Երևանի ավագանու ընտրությունները: Ընտրություններից հետո հանգիստ շունչ քաշելով՝ իշխանությունը կարող է հանգիստ գնալ գազի սակագների բարձրացման:
Ենթադրվում է, որ Հայաստան ներկրվող գազի 1000 խմ արժեքը կկազմի 247 դոլար, ինչը 67 դոլարով կամ 37 տոկոսվ թանկ է Հայաստան ներկրվող գազի համար հաստատված 180 դոլար սակագնից:

14 Май 2013 - 08:21 AMT
ЗАО «АрмРосгазпром» намерено направить заявку по поводу повышения тарифа на газ в Комиссию по регулированию общественных услуг Армении. Об этом сегодня пишет газета «Жоховурд». Несмотря на то, что пресс-секретарь КРОУ Мариам Степанян не потвердела появившуюся в СМИ информацию, тем не менее, в издании располагают достоверной информацией о том, что в течение ближайших месяцев это заявление все-таки будет представлено. Надо отметить, что на протяжении последних месяцев официальные лица государства заявляли о том, что вопрос повышения цен на газ находится на стадии обсуждения с Россией.
Сдерживание цен на газ в Армении во многом зависит от внутриполитической ситуации, поскольку в мае 2012 года в стране прошли парламентские выборы, в феврале 2013 года – президентские, а буквально недавно – выборы в совет старейшин Еревана. Вздохнувшая с облегчением после выборов правящая элита может спокойно идти на повышение цен на газ.
Предполагается, что стоимость одной тысячи кубических метров газа, импортированного в Армению, составит 247 долларов, что на 67 долларов или 37% дороже тарифа в 180 долларов, который установлен на газ в Армении.