Վարչապետ Տիգրան Սարգսանն այցելել է Կոտայքի մարզի Եղվարդ քաղաքում գործող գինու–կոնյակի տուն «Շահնազարյան» ՍՊ ընկերություն՝ ծանոթացել վերջինիս գործունեությանը և ներդրումային ծրագրերին:
Տեղեկացվել է, որ 2009 թվականից հիմնադրված ընկերությունն արտադրում է «Շահնազարյան» և «Pearl of Armenia» տեսակների 3-ից 7 տարեկան կոնյակներ և կոնյակի սպիրտ: Կոնյակի արտադրության համար օգտագործվում է միայն տեղական հումք: Ընկերության արտադրանքի հիմնական մասն արտահանվում է ՌԴ և Ուկրաինա, հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Նախորդ տարվա ընթացքում «Շահնազարյան» ՍՊԸ-ի կողմից մթերվել է 1.65 մլրդ դրամ արժողությամբ 11 հազար 815 տոննա խաղող: Արդյունքում՝ արտադրվել է 3.82 մլրդ դրամի արտադրանք, որից 3.79 մլրդ դրամի արտադրանքն արտահանվել է:
2013 թվականի 1-ին եռամսյակում ընկերության կողմից արտադրվել է 4.67 մլրդ դրամի արտադրանք, որը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը: Արտադրանքը գրեթե ամբողջությամբ արտահանվել է ՌԴ և Գերմանիա: Այս տարվա ընթացքում նախատեսվում է մթերել շուրջ 8 000 տոննա խաղող:
Ներկայում ընկերության կողմից իրականացվում են թորման արտադրամասի ստեղծմանն ուղղված աշխատանքներ, որի համար կներդրվի 156.4 մլն դրամ: Թորման արտադրամասի արտադրական հզորությունները թույլ կտան մեկ օրում թողարկել 8 հազար 800 դեկալիտր գինենյութ: Արտադրամասը նախատեսվում է շահագործման հանձնել սույն թվականի հոկտեմբերին:
Այս տարի «Շահնազարյան» ՍՊԸ-ն նախատեսում է ներդրումային ծրագրի շրջանակներում սկսել նաև հնեցման արտադրամասի վերազինման աշխատանքները, որի համար կպահանջվեն շուրջ 400 մլն դրամի ներդրումներ:
Ծրագրի շրջանակներում ընկերությունն ակնկալում է ՀՀ կառավարության աջակցությունը` ներմուծվող սարքավորումների համար հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարը երեք տարի ժամկետով հետաձգելու համար:
«Շահնազարյան» ՍՊԸ-ն 2012 թ. ՀՀ պետական բյուջե է վճարել մոտ 92 մլն դրամի հարկ, իսկ 2013 թվականի 1-ին եռամսյակի տվյալներով արդեն՝ 65.63 մլն դրամի հարկ:

14 Май 2013 - 11:13 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил действующий в селе Егвард Котайской области Армении дом вина и коньяка «Шахназарян», где ознакомился с его работой и инвестиционными программами.
Основанная в 2009 году компания занимается производством коньяков «Шахназарян» и «Pearl of Armenia» с 3 и 7-летней выдержкой, а также коньячного спирта. При этом в производстве используется только местное сырье, а полученная продукция экспортируется в Россию и Украину.
За первый квартал 2013 года компания произвела продукции на сумму в 4,67 млрд драмов, что выше прошлогоднего показателя. В этом году дом вина и коньяка «Шахназарян» намерен закупить порядка 8000 тонн винограда.
Компания работает над созданием дистилляционного цеха, куда будет инвестировано 156,4 млн драмов. Новый цех, который будет сдан в эксплуатацию в октябре 2013 года, позволит ежедневно выпускать 8 800 декалитров винного сырья. Помимо этого, компания планирует в рамках инвестропрграммы переоснастить цех по выдержке, для чего понадобиться 400 млн драмов.
В 2012 году выплатила в госбюджет налогов на сумму в 92 млн драмов, а вот за первый квартал 2013 году уже уплатила 65,63 млн драмов. В компании работает 64 человека, средняя зарплата которых составляет 172 000 драмов, сообщает пресс-служба правительства Армении.