14 Մայիս 2013 - 13:26 AMT
Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը մայիսի 5-ին հրաման էր ստորագրել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև գործող` ադրբեջանական նավթը ռուսական տարածքով՝ Բաքու-Նովոռոսիյսկ խողովակաշարով փոխադրելու պայմանագրի դադարեցման մասին: Այս մասին գրում է ադրբեջանական APA գործակալությունը:
Համապատասխան հրամանը հրապարակվել է այսօր: Ռուսաստանի ԱԳՆ հանձնարարվել է տեղյակ պահել ադրբեջանական կողմին պայմանագրի լուծարման և ադրբեջանական նավթը Ռուսաստանի տարածքով փոխադրելը դադարեցնելու մասին: Վերոհիշյալ պայմանագիրը կնքվել էր 1996թ. հունվարի 18-ին:
ИТАР-ТАСС-ի հաղորդմամբ ռուսական Транснефт ընկերության ներկայացուցիչ Իգոր Դեմինը հայտարարել է, որ վերջին 5 տարվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը չի կատարել պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները` նախատեսվածից 2 անգամ քիչ գազ տեղափոխելով: «Այդ փոխադրումներից ստացվող շահույթը չէր ծածկում նույնիսկ խողովակաշարը համապատասխան տեխնիկական վիճակում պահելու համար ծախսվող գումարը: Մենք չէին կարող փոփոխել նաև սակագները, քանի որ դրանք ամրագրված էին պայմանագրում: Իսկ հաջորդ տարվանից ադրբեջանական նավթը Բաքու-Նովոռոսիյսկ խողովակաշարով կարտահանվի կոմերցիոն պայամանագրով», – ասել է Ի.Դեմինը:

Russia and Azerbaijan will terminate the agreement on the transit of Azerbaijani oil through Russia via the Baku-Novorossiysk pipeline, which operated since 1996. The relevant decree was signed by Russian Prime Minister Dmitry Medvedev on May 5, a source familiar with the text of the document told Prime news agency on May 14, Azernews said.
The Foreign Ministry was instructed to inform Azerbaijan about the termination of the agreement on the transit of Azerbaijani oil through the territory of Russia, which was concluded in January 1996. This bilateral Russian-Azerbaijani intergovernmental agreement on the transit of Azerbaijani oil via the Baku-Novorossiysk pipeline envisages transportation of 5 million tons of oil per year at the rate of $15.67 per one ton of oil transit.
Spokesman, advisor to Transneft president Igor Demin told Prime news agency that the contract included the amount and rate which have been changed over the years. He said that Azerbaijan has failed to fulfill its obligations in pumping volumes, which were set in the agreement at the level of 5 million tons of oil a year, but in reality amounted to about 2 million tons.