«Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի իրագործումը տեւական գործընթաց է»,- հայտարարել է Հայաստանի ֆինանսների եւ տնտեսության փոխնախարար Տիգրան Խաչատրյանը այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ, որը նվիրված էր «Հազարամյակի մարտահրավերներ» հիմնադրամի կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի կողմից հաստատված ծրագրին, որի շրջանակներում Հայաստանին կտրամադրվի` 235,65 մլն ԱՄՆ դոլար: Տ.Խաչատրյանը հաղորդել է, որ վերահսկողությունը կիրականացնեն ոչ պետական կառույցների 6 ներկայացուցիչներ, որոնց կնշանակաի Հայաստանի կառավարությունը:
«Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի հիմնական նպատակն է գյուղական աղքատության կրճատումը` գյուղատնտե֊սա֊կան արտադրանքի կայուն աճի ապահովման միջոցով: Այս նպատակի ապահովման համար նախատեսվում է առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում ռազմավարական ներդրումներ իրականացնել գյուղական ճանա֊պարհների եւ ոռոգման ենթակառուցվածքներում, ինչպես նաեւ ֆինանսական եւ տեխնիկական աջակ֊ցություն տրամադրել գյուղացիական տնտեսություններին եւ ագրոբիզնեսին: Ծրագրի ուղղակի շահառուներ կհանդիսանան 750 հազար Հայաստանի բնակիչներ կամ գյուղական բնակչության 75 տոկոսը. ակնկալվում է, որ միայն ծրագրի իրականացման արդյունքում գյուղական աղքատությունը կկրճատվի 6 տոկոսով: 67,1 մլն ԱՄՆ դոլար կհատկացվի գյուղական ճանապարհների վերականգնմանը, 145.67 մլն ԱՄՆ դոլար` ոռոգման համակարգի վերականգնմանը, 5.08 մլն ԱՄՆ դոլար` աշխատանքների մոնիտորինգի համար, 17.79 մլն ԱՄՆ դոլար` ծրագրի կառավարման եւ հսկողության համար: Գյուղական ճանապարհների վերականգնման ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է վերականգնել 943 կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհահատվածներ, ինչը կազմում է «կենսական նշանակության» ճանապարհային ցանցի շուրջ 45 տոկոսը: Նախատեսվում է նաեւ վերականգնել 21 տարա֊ծաշրջանային ոռոգման սխեմա:

20 Декабрь 2005 - 15:11 AMT
«Реализация программы “Вызовы тысячелетия” – это продолжительный процесс»,- заявил заместитель министра финансов и экономики Армении Тигран Хачатрян в ходе состоявшейся сегодня в Ереване пресс-конференции по поводу утверждения советом директоров Корпорации «Вызовы Тысячелетия» пятилетней программы, в рамках которой Армении будет предоставлено $235,65 млн. Т.Хачатрян сообщил, что контроль над реализацией программой будут осуществлять 6 представителей из негосударственных структур, которых назначит правительство Армении. Основной целью программы “Вызовы Тысячелетия” является сокращение бедности в сельских районах. Для осуществления этих целей, программа предусматривает осуществление в течение 5 лет стратегических инвестиций в строительство дорог сельских районов и оросительные системы, а также предоставление финансового и технического содействия сельской экономике и агробизнесу.
Программа окажет прямое воздействие на 750 тысяч жителей Армении или 75% населения сельских районов Армении. Ожидается, что в результате осуществления программы, уровень бедности в сельских районах сократится на 6%. $67,1 млн. будет направлено на восстановление дорог в сельских районах, $145,67 млн. – на развитие оросительной системы, $5,08 млн. – на процесс мониторинг работ и – $17,79 млн. – управление и контроль за реализацией программы. В рамках программы предусматривается восстановить дороги общей протяженностью в 943 км., что составляет 45% от всех сельских дорог Армении. Предполагается также восстановление 21 оросительной региональной системы.