Վերջին օրերին Հայաստանի կաթնամթերքի շուկայում արձանագրվել է գնաճ՝ միջինը 20-25 դրամով:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հայտնեց Տնտեսական մրցութնակության պաշտպանության պետականան հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) մամուլի քարտուղար Գայանե Սահակյանը, հակամենաշնորհային մարմինը դիտարկում է անցկացրել, որի արդյունքում պարզվել է, որ մայիսի 11 և 12-ին գրեթե բոլոր խոշոր տնտեսվարողները բարձրացրել են իրենց արտադրանքի գինը:
Այսպիսով, «Աշտարակ կաթ» ընկերության թթվասերը (200 գ), որը նախկինում արժեր 230 դրամ, այժմ 250 դրամ է, «Դուստր Մարիաննա» ընկերության 500գ մածունի գինը 255 դրամից դարձել է 280 դրամ:
Գայանե Սահակյանը նշել է, որ ՏՄՊՊՀ-ն օպերատիվ կարգով կապվել է խոշոր արտադրողների հետ, որոնք նման գնաճը պատճառաբանել են հումքի համաշխարհային գների աճով, ինչպես նաև տեղական կաթի մթերման գնի աճով:
Նա նաև հայտնել է, որ մայիսի 13-ին Հանձնաժողովը հարցում է ուղղել գյուղնախարարությանը՝ գործող մթերման գների ու դրանց դինամիկայի վերաբերյալ: «Տեղեկատվությունը ստանալուն պես կանցկացվի իրավիճակի վերլուծություն և կկազմվի եզրակացություն»,- ասաց նա:

15 Май 2013 - 11:06 AMT
На продуктовом рынке Армении на протяжении последних нескольких дней был зафиксирован рост цен на молочную продукцию на 20-25 драмов.
Как сообщила PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Гаяне Саакян, антимонопольный орган провел мониторинг, по результатам которого выяснилось, что на прошедших выходных (11 и 12 мая) практически все крупные хозсубъекты повысили цены на свою продукцию.
Так, сметана компании «Аштарак Кат» (200 гр) раньше стоила 230 драмов, а сейчас ее можно приобрести за 250 драмов, стоимость мацони (500 гр) компании «Дустр Марианна» с 255 драмов повысилась до 280 драмов. Гаяне Саакян отметила, что ГКЗЭК в оперативном порядке связался с крупными производителями, которые объяснили такое повышение ростом мировых цен на сырье, используемое в производстве, и закупочную цену на местное молоко.
Представитель антимонопольного органа также сообщила, что 13 мая Комиссия отправила запрос в Министерство сельского хозяйства Армении, чтобы получить информацию относительно действующих закупочных цен и их динамики. «После получения информации в установленном порядке будет проведен анализ ситуации на молочном рынке республики и вынесено заключение», – сказала она.