Ներդրողների ներգրավման նպատակով հայ-չինական համատեղ ինուլինի արտադրություն ստեղծելու համար ՀՀ կառավարությունը մայիսի 16-ի նիստում էկոնոմիկայի նախարարությանն է հատկացրել 2916,5 հազար դրամ:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Աթանեսյանն առաջարկեց համապատասխան տեղեկատվություն զետեղել օտարերկրյա ներդրողենրի համար Economist ամսագրում:
Ինչպես տեղեկացրեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, չինական կողմը հայտ է ներկայացրել համատեղ գործարանի համաֆինանսավորման համար և ինուլինի իրացման 100-տոկոսանոց երաշխիք է տալիս, ինչը զգալիորեն նվազեցնում է ներդրողների ռիսկերը: «Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է աջակցել այդ նախագծի իրագործամանը, որը գնահատվում է 33 մլն դոլարի»,-ասել է վարչապետը:
«Ինուլինի արտադրության հայ-չինական ձեռնարկության ստեղծման ծրագրի» սահմաններում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում նախատեսվում է հիմնել ժամանակակից տեխնոլոգիայի ներդրմամբ ինուլինի արտադրություն, որի հիմնական հումքը հանդիսանալու է տեղական ֆերմերային տնտեսությունների կողմից հատուկ տեխնիկական պահանջներով աճեցված գետնախնձորը (Jerusalem Artichoke): Ինուլինի արտադրության նախատեսվող տարեկան հզորություններն են` 3.0-3.5 հազար տոննա ինուլին, 1.0 հազար տոննա ֆրուկտոզա, 1.2 հազար տոննա թաղանթանյութ (жмых, համակցված անասնակերի արժեքավոր բաղադրիչ), 12 հազար տոննա բիոպարարտանյութ:
Ինուլին պարունակող դեղորայքի ընդունումը թույլ է տալիս նվազեցնել շաքարի պարունակությունը շաքարախտով հիվանդների մոտ, կանխում է բարդացումները: Ինուլինը կիրառում են որպես կենսաբանական ակտիվ հավելում բուժիչ և կանխարգելիչ սննդի համար: Ինուլինն ունի նաև հակաուռուցքային հատկություն:
Ինուլինի արտադրությունը կնպաստի քիմիական, կենսաբանական, ագրոնոմիայի և դեղաբանական/դեղագործական ոլորտների զարգացմանը: Կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր` մոտ 300, որից շուրջ 100-ը՝ գիտա-լաբորատոր և ինժեներատեխնիկական: Ձեռնարկության հզորություններն ապահովելու համար անհրաժեշտ է 3 հազար հեկտար գետնախնձորի ցանքատարածություն և տարեկան 30 հազար տոննա գետնախնձորի արտադրություն, ինչը զբաղվածություն կապահովի 1800 անձանց համար

16 Май 2013 - 10:55 AMT
Армения предлагает иностранным инвесторам выращивать на ее территории топинамбур и производить инулин
С целью проведения конкурса по привлечению инвесторов для создания совместного армяно-китайского производства инулина правительство Армении на заседании 16 мая выделило Министерству экономики денежные средства в размере 2916,5 тыс. драмов.
Министр экономики Армении Ваграм Аванесян предложил опубликовать информацию для иностранных инвесторов в журнале Economist.
Как проинформировал премьер-министр Армении Тигран Саркисян китайская сторона представила заявку по соинвестированию совместного завода и 100%-ую гарантию реализации инулина, что значительно снижает риски для инвесторов. «Правительство Армении готово содействовать в реализации этого проекта, который оценивается в 33 млн долларов США», – сказа премьер.
В рамках программы по сотрудничеству государство-частный сектор планируется на территории Армении построить завод по производству инулина с использованием современных технологий в качестве сырья будет выступать выращиваемый фермерами топинамбур (Jerusalem Artichoke). Инулин – это природный полисахарид, получаемый из клубней и корней некоторых растений. Больше всего инулина содержит топинамбур, много его в цикории, чесноке, одуванчиках и в модной ныне эхинацее. Современная «холодная» технология позволяет бережно выделить его из этих растений, сохранив биологическую активность.
Инулин оказывает иммуномодулирующее и гепатопротекторное действие, противодействуя возникновению онкологических заболеваний.
Прием препаратов, содержащих инулин, позволяет снизить уровень сахара у диабетиков, предотвращает возникновение осложнений сахарного диабета (ретинопатий, ангиопатий и т.д.). В силу этого инулин применяют в качестве биологически-активной добавки лечебного и профилактического питания при сахарном диабете І и ІІ типа, в том числе осложненном диабетическими ангиопатиями.
Будет создано порядка 300 новых рабочих мест на заводе, в том числе 100 – научно-лабораторных и инженерно-технических, а также будет обеспечена занятость сельчан на 3000 га для выращивания 30 000 тонн топинамбура ежегодно.