17 Մայիս 2013 - 12:40 AMT
Իրանական գազը այլընտրանք կարող է ծառայել ռուսականին, գտնում է Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը: «Իրանում ուրախ կլինեն ավելացնել Հայաստան առաքվող գազի ծավալները, քանի որ նրանք դժվարություններ ունեն պատժամիջոցների պատճառով»,-ասել է նա: Նա հավելել է, որ Իրանից ավելի մեծ ծավալի գազի ներկրումն իրատեսական է, սակայն դա քաղաքական հարց է:
Իրան-Հայաստան գազամուղի կառուցումը, որը կարող է տարեկան 2,3 մլրդ խմ բնական գազով ապահովել Հայաստանին, պետք է համարել ՀՀ ամենամեծ նվաճումներից մեկը էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում: Այսօր, երբ Վրաստանով անցնող գազատարը նորմալ գործում է, Հայաստանը իրանական գազի կարիքը չի զգում, իսկ իրանական գազամուղով մատակարարվող գազը օգտագործվում է էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար, որն արտահանվում է Իրան: Ֆորսմաժորային իրավիճակներում, կապված Ռուսաստանից գազի առաքման հնարավոր դադարեցման հետ, Իրան-Հայաստան գազամուղը կկարողանա ապահովել հայկական տնտեսության կայունությունը: Այսպիսով իրանական գազը այլընտրանք չի հանդիսանում ռուսականին, քանի դեռ ռուսական գազը կանոնավոր կերպով առաքվում է Հայաստան:
Գագիկ Մակարյանը հայտարարեց նաև, որ Գործատուների հանրապետական միությունը մտադիր է ակտիվ մասնակցել «ՀայՌուսգազարդի» հայտի քննարկմանը, պարզելու համար թե արդյոք այն չափազանցված չէ: Ըստ մասնագետի, գազի սակագնի բարձրացումը հատկապես կանդրադառնա ՓՄՁ-ների վրա, որոնցից շատերը, չդիմանալով, կարող են փակվել, կաճի գործազրկությունը, կշարունակվի արտագաղթը»,-ասել է նա:
Գագիկ Մակարյանը գտնում է նաև, որ գազի սակագնի վերանայումը պայմանավորված է նաև «ՀայՌուսգազարդի» «շռայլ ծախսերով»՝ բարձր աշխատավարձերով, 30-35 տոկոս շահութաբերությամբ:
Ինչ վերաբերում է կառավարության որոշմանը մի մասը սուբսիդավորելու մասին, ապա Մակարյանին հետաքրքրում է, թե ո՞ւմ հաշվին է իրականացվելու սուբսիդավորումը: Գազի թանկացման դեպքում բյուջեն լրացուցիչ կստանա 50-60 մլն դոլար, բայց կառավարությունը դրա միայն մի փոքր մասն է ուղղում սոցիալական շերտերի աջակցությանը:

Иранский газ может стать альтернативой поставкам российского «Газпрома», считает председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян. «В Иране будут рады увеличить объемы поставляемого в Армению газа, поскольку из-за экономических санкций у них есть трудности», – сказал он. При этом он добавил, что импорт газа из Ирана в больших объемах реален, однако это является политическим вопросом.
Строительство газопровода Иран-Армения, который может обеспечить РА ежегодными поставками природного газа в объеме до 2,3 млрд. м3, что приблизительно равно годовому потреблению страны, нужно считать одним из главных достижений РА в политике обеспечения энергетической безопасности. Сегодня, в условиях стабильной работы газопровода, проходящего по территории Грузии, Армения не нуждается в иранском газе, а газ, поступающий по иранскому газопроводу, используется для производства электроэнергии, которая экспортируется в Иран. В форс-мажорных ситуациях, связанных с возможным прекращением поставок российского газа в Армению, газопровод Иран-Армения сможет обеспечить стабильность деятельности армянской экономики. Тем самым иранский газ не становится альтернативой российскому газу до тех пор, пока российский газ в стабильном режиме поставляется в Армению.
Гагик Макарян также заявил, что Республиканского союза работодателей Армении намерен принят активное участие в обсуждениях Общественного совета по рассмотрению заявки ЗАО «Армросгазпрома», поданной в КРОУ, чтобы выяснить вопрос завышенного тарифа на газ. По словам специалиста, повышение цен на газ особенно скажется на горнорудной промышленности, производстве хлебопродуктов. «Одним словом, повышение тарифов на газ скажется на малом и среднем бизнесе, в результате чего многие МСБ закроются, возрастет безработица и продолжится миграции», – добавил он.
Председатель Республиканского союза работодателей Армении также считает, что пересмотр тарифа на поставляемый в Армению российский газ обусловлен отчасти чрезмерной расточительностью «АрмРосгазпрома», высокими зарплатами, прибыльностью в 30-35%.
Что же касается решения правительства Армении относительно субсидирования цены на газ, то Макарян задал такой вопрос: «А за чей счет будет осуществляться субсидирование?». В случае подорожания газа в бюджет поступят дополнительные налоги в размере 40 – 50 млн. долларов, однако правительство направляет на поддержку социальных слоев лишь небольшую их долю.