21 Մայիս 2013 - 08:33 AMT
Գվատեմալայի ՍԴ-ն չեղյալ է հայտարարել նախկին բռնապետ Էֆրաին Մոնթի դատավճիռը ցեղասպանության համար և ողջ դատավարությունը, սկսած 2013թ. ապրիլի 19-ից, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
2013թ. մայիսի 10-ին Մոնթը դատապարտվեց 80 տարվա ազատազրկման: Նախկին բռնապետը հերքում է մեղադրանքներն իր հասցեին:
Էֆրաին Մոնթն իշխանության եկավ 1982թ. ռազմական հեղաշրջման արդյունքում, նա իր իշխանավարության օրոք արտոնեց հնդկացիների սպանությունները: Համարվում է, որ նա մեղսակից է առնվազն 1771 Մայա իկսիլ ցեղի հնդկացիների մահվանը:

Конституционный суд в Гватемале отменил обвинительный приговор за геноцид экс-диктатору Эфраину Монту и все производство по делу начиная с 19 апреля 2013г. Об этом сообщает Reuters.
Ранее, 10 мая 2013г., Монт был осужден на 80 лет. Бывший диктатор полностью отвергает обвинения в свой адрес.
Эфраин Монт пришел к власти в 1982г. после военного переворота и правил в течение года – до 1983г. Во время своего правления ЭМонт санкционировал массовые убийства индейцев. Считается, что он причастен к гибели по меньшей мере 1771 индейца из племени Майя Иксиль. Монт стал первым главой государства, которого осудили за геноцид в собственной стране после ухода от власти.