Մայիսին տեղացած կարկուտը Արցախում մեծ վնասներ չի տվել: Տուժել են մեկ-երկու համայնք՝ Մարտունու շրջանում, բայց ոչ մեծ չափերով: Այս մասին Արցախի հանրային հեռուստատեսությանն ասել է ԼՂ գյուղատնտեսության նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը:
Արցախում այժմ ընթացքում է 22 հակակարկտային կայանների տեղադրման աշխատանքը` Ասկերանի և Մարտունու շրջաններում:
Գյուղնախարարի խոսքով՝ առաջիկա օրերին Բույսերի պաշտպանության ծառայության ու Բուսաբուծության տեսչության մասնագետները լինելու են տեղերում` գնահատելու համար վերջին շաբաթվա հորդառատ անձրևների և վաղգարնանային երաշտի հետևանքները:
Ըստ նախնական տվյալների՝ երաշտից տուժել է մոտ 2 հազար հեկտար հացահատիկային դաշտ: Տուժած հողօգտագործողներին պետությունն օգնելու է:
Անասնագլխաքանակի աճը ինքնաբերաբար կերային բազայի խնդիր է առաջադրել, որն այս տարի սրվել է գարնանային երաշտի պատճառով: Խնդրի լուծման համար ձեռնարկված քայլերը, այն է կերային` բազմամյա խոտաբույսերի մշակումը, այս տարի որոշակիորեն մեղմելու են վիճակը, սակայն առաջիկայում այդ ուղղությամբ ավելի լայնածավալ աշխատանք է տարվելու: Այդ նպատակով պետությունը ներկրում և գյուղացուն է տրամադրում կերային խոտաբույսերի սերմեր, ինչի հետևանքով վերջին տարիներին կերային մշակաբույսերի ցանքատարածությունների մակերեսն աճում է:
Karabakh-open.info-ն հայտնում է, որ 2013 թվականի բերքի տակ ցանված է 48587.3 հա աշնանացան, ինչը գարնանացանի ցանքատարածությունների ավելացման հետևանքով 7.2 տոկոսով նախորդ տարվա ցուցանիշից քիչ է և մայիսի 20-ի դրությամբ կատարվել է 13200 հա գարնանացան:

22 Май 2013 - 17:08 AMT
Как сказал в интервью Общественному телевидению Арцаха министр Сельского хозяйства Андраник Хачатрян, прошедший в мае град не нанес большого урона. Частично пострадали одна-две общины в Мартунинском районе.
В настоящее время в республике идет процесс размещения 22 противоградовых станций в Мартунинском и Аскеранском районах.
По словам министра с/х, в ближайшие дни специалисты Службы охраны растений и Инспекции растениеводства прибудут на места, чтобы оценить степень урона, нанесенного проливными дождями и ранневесенней засухой.
По предварительным данным, от засухи пострадали почти 2 тысячи гектаров пшеничных полей. Как заявил министр, государство не оставит в беде пострадавших земледельцев, хотя, по его словам, пока не определены форма и объем помощи.
Рост поголовья скота сам по себе поставил проблему создания кормовой базы, которая в этом году обострилась из-за засухи. Шаги, предпринятые для решения проблемы – выращивание многолетних кормовых культур, в этом году частично смягчат ситуацию, однако в перспективе в этом направлении будет вестись широкомасштабная работа. С этой целью государство импортирует и раздает селянам семена многолетних кормовых культур, вследствие чего в последние годы возросли площади посевных под данные культуры.
В 2013 году засеяно 48587.3 га озимых, что на 7.2% ниже показателей прошлого года за счет увеличения площади яровых. По положению на 20 мая, засеяно 13200 га яровых, сообщает Karabakh-open.info.