23 Մայիս 2013 - 08:56 AMT
Հայաստանի Վերահսկիչ պալատը ստուգումներ է անցկացրել Հայաստանի պետական մարմիններում 2012 թվականին: Ստուգումները իրագործվել են արդարադատության նախարարությունում, աշխատանքի և սոցիալական ապահովության, ֆինանսների ու էկոնոմիկայի, բնապահպանության, տրանսպորտի ու կապի, քաղաքաշինության, կրթության ու գիտության, տարածքային կառավարման նախարարություններում, ԱԻՆ-ում, այդ թվում գյուղնախարարության սննդի անվտանգության պետական ծառայությունում, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովում:
Ինչպես նշել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Վերահսկիչ պալատը մեծ աշխատանք է կատարել, որի արդյունքում գերատեսչությունների ղեկավաները համաձայն են Վերահսկիչ պալատի հետ հայտնաբերած խնդիրների 80 տոկոսի դեպքում: Մյուս 20 տոկոսի դեպքում, երբ անհամաձայնություն կա, հարկավոր է համատեղ աշխատանք ու հարկավոր են պարզաբանումներ»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետը հանձնարարել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Վաչե Գաբրիելյանին, որ բոլոր պարզաբանումները, որ տվել են գերատեսչությունների ղեկավարները, զետեղվեն կառավարության պաշտոնական կայքում, ինչպես նաև նշել է, որ կառավարությունը պատրաստ է հրապարակային քննարկումներին:

Контрольная палата Армении провела проверки в госорганах Армении за 2012 год. Проверки были осуществлены в министерствах юстиции, труда и социальных вопросов, финансов и экономики, экологии, транспорт и связи, градостроения, образования и науки, территориального управления, МЧС, в том числе, в Государственной службе безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении, Государственном комитете водного хозяйства, Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК).
Как отметил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, со стороны КП была проделана большая работа, по итогам которой с 80% выявленных проблем руководители госструктур согласились. «С остальными 20% вопросов, где есть несогласие, необходима совместная работа и нужны разъяснения», – сказал он, поблагодарив КП за проделанную работу.
Тигран Саркисян дал поручение руководителю аппарата правительства Армении Ваче Габриеляну, чтобы все разъяснения, представленные главами госведомств, были размещены на официальном сайте правительства Армении, а также высказал необходимость полной готовности правительства к публичным обсуждениям.