23 Մայիս 2013 - 10:47 AMT
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը մտադիր է հետևել Գյումրիի տեխնոպարկի կառուցման ծրագրի իրականացման միջոցառումներին: Մայիսի 23-ին նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը՝ ներկայացնելով Վերահսկիչ պալատի կողմից իրականացված ՝ նախարարության 2012թ. գործունեության ուսումնասիրության արդյունքները:
Ըստ նրա, ՎՊ եզրակացության մեջ ասվում է, որ մշակված ծրագիրը գնահատվել է 45 մլն դոլար, նախատեսվում էին տարբեր միջոցառումներ, որպեսի տեխնոպարկն աշխատեր: Սակայն Վերահսկիչ պալատը վստահ է, որ դրանք չեն իրականացվել: «Ամեն ինչ առավել քան անորոշ է»,-մեջբերել է նախարարը ՎՊ եզրակացությանը Գյումրու տեխնոպարկի մասին:
«Ոչ ոք չի ժխտում, որ ծրագիրն ամբողջապես վերանայվել է»,-ասել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Կառավարությունը հաստատել է Գյումրու տեխնոպարկի գործունեության ծրագիրը 2013թ. ապրիլի 5-ին: Ըստ էկոնոմիկայի նախկին նախարար Տիգրան Դավթյանի, կառավարությունը ամեն տարվա հետ մտադիր է կրճատել իր մասնակցությունը պետություն-մասնավար հատված համագործակցության առումով, ուստի այս տարի բյուջեից ավելի քիչ միջոցներ են հատկացվել նախորդ տարվա համեմատ՝ 163 մլն դրամ: Ըստ նրա, հատկացված միջոցներով տեխնոպարկում կստեղծվեն 5-10 նոր ընկերություններ ՏՏ ոլորտի, իսկ շինարարական աշխատանքները կսկսվեն արդեն մեկ ամսից:
Այնուամենայնիվ Գյումրիում տեխնոպարկ կառուցելու մասին խոստումը շատ վաղուց է տրվել: Մոտ 3,5 տարի առաջ այդ գաղափարն ու ծրագիրը գյումրեցիներին ներկայացրեց այն ժամանակվա էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: Ըստ նրա, այդ նախագիծը ժողովրդին ու Գյումրու տնտեսությունը փրկելու միակ ու անփոխարինելի ուղին էր, ինչպես նաև «մեռած» գործարանների վերակենդանացումը:
Բազում պաշտոնական այցեր եղան, զգալի ֆինանսական ներդրումներ: Այդ ընթացքում վերանորոգվեց Գյումրիի Վերլուծական սարքերի գործարանը, տեխգոտում ընդգրկվեցին մի շարք այլ գործարաններ, այդ թվում նաև հղկող հաստոցների գործարանը: Խոստացան, որ այդ ամենը շուտով կաշխատի, և Գյոմրին աշխատեղերի խնդիր չի ունենա:

23 Май 2013 - 10:25 AMT
Министерство экономики Армении намерено проследить за мероприятиями по реализации программы строительства технопарка в Гюмри. С таким заявлением 23 мая в правительстве в ходе представления заключения Контрольной палаты Армении за 2012 год выступил министр экономики РА Ваграм Аванесян.
По его словам, в заключении КП отмечается, что разработанная программа оценивалась в 45 млн долларов, были предусмотрены разнообразные мероприятия, чтобы технопарк работал. Однако в КП уверены, что заложенные в программе мероприятия не были реализованы. «Все более чем неопределенно», – процитировал министр заключение КП по программе строительства Гюмрийского технопарка.
«А кто это отрицает, программа была полностью пересмотрена», – подчеркнул премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
Правительство Армении на заседании 5 апреля 2013 года утвердило программу деятельности технопарка Гюмри. По словам экс-министра экономики Армении Тиграна Давтяна, правительство из года в год намерено сокращать свое участие в рамках сотрудничества государство-частный сектор, поэтому в этом году из госбюджета будет выделено меньше средств по сравнению с прошлым годом – 163 млн. драмов. По его словам, на выделенные средства в технопарке будет создано 5-10 новых компаний в сфере ИТ в Гюмри, к строительным же работам планируется приступить уже через 1 месяц.
Тем не менее, обещание построить в Гюмри технопарк очень давнее. Где-то 3,5 года назад эту идею Гюмри и его жителям представил бывший тогда министром экономики Армении Нерсес Ерицян. Согласно ерицяновской формуле техногорода, этот проект является единственным и незаменимым путем спасения народа и экономики второго по величине города Армении, а также реанимации мертвых заводов.
Было много официальных визитов, значительные финансовые инвестиции. В ходе всего этого процесса был отремонтирован Гюмрийский завод Аналитических устройств, в технозону также были включены ряд заводов, в том числе и Завод шлифующих станков. Пообещали, что все это скоро вновь заработает, ив Гюмри не будет проблем с трудоустройством.