23 Մայիս 2013 - 13:35 AMT
Մայիսի 23-ին միջուկային էներգիայի վերաբերյալ ԱՄՆ հովանու ներքո կազմակերպված աշխատաժողովի ժամանակ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը առիթ ունեցավ ներկա գտնվելու Միացյալ Նահանգներում գտնվող միջուկային ռեակտորի հետ հեռահար կապի հաստատմանը: Սա առաջին նման ձեռնարկն էր Կովկասում և փորձագետները կարողացան հեռահար կերպով գործածել Վիսկոնսինի համալսարանի (Մեդիսոն ) TRIGA հետազոտական ռեակտորը լաբորատոր վարժությունների նպատակով: Այս աննախադեպ ձեռնարկը հնարավոր դարձավ ամիսներ տևած պլանավորման ու կազմակերպական աշխատանքների շնորհիվ:
Իրական ժամանակի ռեժիմում գործող այս ռեակտորային լաբորատորիաների հետ հեռահար միացումը նախատեսված էր ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարության հովանու ներքո ՀՀ էներգետիկայի նախարարության, Երևանի պետական համալսարանի ու Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի հետ համատեղ կազմակերպված 10-օրյա աշխատաժողովի ծրագրով: Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում անցկացվող այս գործնական ուսուցումը վարում է Վիսկոնսինի համալսարանի (Մեդիսոն, ԱՄՆ) պրոֆեսոր Ջոն Մերֆին:
Աշխատաժողովի նպատակն է ուսանողներին ներկայացնել միջուկային էներգիայի, միջուկային անվտանգության և ռեակտորների նախագծման տարաբնույթ հարցեր՝ միջուկային անվտանգության ընթացակարգերի մշակման ու Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգ շահագործման ապահովման հարցերում հայաստանյան հաստատություններին օժանդակելու նախաձեռնությունների շրջանակում, հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան մամլո ծառայությունը:

23 мая посол США в Армении Джон Хефферн в Государственном инженерном университете принял участие в рабочей встрече, посвященной актуальным вопросам ядерной энергетики. Как сообщает пресс-служба посольства США в Армении, в ходе конференции была установлена дистанционная связь с ядерным реактором, расположенным в США. Это первая подобная инициатива на Кавказе, когда специалисты в дистанционном режиме смогли запустить исследовательский реактор Висконсинского университета в Мадисоне (TRIGA) для лабораторных работ.
Лабораторные обучения работающего в реальном режиме реактора вел профессор этого университета Джон Мерфи. Цель данного семинара – ознакомление с вопросами, касающимися ядерной энергетики, ядерной безопасности, проектирования ядерного реактора, в том числе и оказание содействия Армении по вопросам безопасной эксплуатации Мецаморской АЭС.
Рабочая встреча была организована под патронажем посольства США в Армении совместно с Министерством энергетик Армении, Ереванским государственным университетом и Государственным инженерным университетом Армении (Политехник).