Ծրագիրը կօժանդակի Հայաստանի կառավարության աշխատանքներին, որոնք ուղղված են չորս թիրախային ոռոգման համակարգերի միջոցով արդյունավետ, ոչ ծախսատար եւ կայուն ոռոգում ապահովելուն` սպառելով ավելի քիչ էներգիա եւ ջուրը սպառողներին ժամանակին հասցնելով: Բացի այդ, ծրագիրը կօգնի որոշում կայացնողներին ու շահագրգիռ կողմերին ապահովել ոլորտի վերաբերյալ հուսալի տվյալներով ու տեղեկատվությամբ, հայտնել են ՀԲ երեւանյան գրասենյակում, հայտնում է ՀԲ երևանյան գրասենյակի մամլո ծառայությունը:
Հիմնական ներդրման նպատակը շահագործման ծախսերի կրճատումն է` պոմպային ոռոգման չորս համակարգեր ինքնահոս համակարգերի վերածելու ճանապարհով: Ոռոգման համակարգերի արդիականացման առաջարկվող ծրագրով կֆինանսավորվեն ինքնահոս ոռոգման համակարգերի ձեւավորման աշխատանքներ Մեղրիում, Գեղարդալճում, Բաղրամյան-Նորակերտում եւ Քաղցրաշենում: Ընտրված 13 պոմպային ոռոգման համակարգերի հետ կապված կվերականգնվեն շուրջ 52 կմ երկարությամբ ջրանցքներ, որպեսզի նվազեցվեն պոմպերով մղված բարձր ինքնարժեք ունեցող ոռոգման ջրերի կորուստները: Այս ջրանցքներին ուղղված ներդրումների շնորհիվ հնարավոր կլինի ապահովել պոմպերով մղված բարձր ինքնարժեք ունեցող 20 միլիոն խորանարդ մետր ջրի խնայողություն: Սա հնարավոր կդառնա հիմնականում ջրի կորուստների նվազեցման միջոցով: Հաշվարկները ցույց են տալիս, որ յուրաքանչյուր 100 մետր ջրագծի համար կատարված փոփոխությունների արդյունքում վայրկյանում 1.2 լիտր ջրի խնայողոթյուն կապահովվի:
Բացի էլեկտրաէներգիայի խնայողությունից, որը կկազմի 38 միլիոն կվ/ժ-ից մի փոքր ավել, ինչը կազմում է Հայաստանի ոռոգման համակարգի համար պահանջվող էլեկտրաէներգիայի շուրջ 30 տոկոսը, ծրագիրը նաեւ թույլ կտա ներկայումս սպասարկվող տարածքների համար բարելավել ջրի առկայությունը: Սա թույլ կտա, որ նախկինում ոռոգվող 2400 հա հողատարածք վերստին դառնա ոռոգելի, ինչը կհանգեցնի գյուղատնտեսական արտադրանքի ավելացմանը:
Ծրագրի ընդհանուր ֆինանսավորումը կազմում է 37.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որից 7.5 միլոն ԱՄՆ դոլարը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը: Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի այս նպատակային ներդրումային վարկը ունի 30 տարի մարման ժամկետ եւ 5 տարվա արտոնյալ ժամանակաշրջան:

23 Май 2013 - 13:52 AMT
Совет директоров Всемирного банка утвердил накануне предоставление Армении финансирования в размере $30 млн. в рамках программы по модернизации оросительных систем.
Как отмечается в сообщении пресс-службы ереванского офиса ВБ, программа будет содействовать правительству Армении в работе по обеспечению эффективного и стабильного орошения посредством четырёх целевых оросительных систем.
В частности, предусматривается сокращение расходов на эксплуатацию путём замены четырех помповых систем орошения на самотечные системы. По данной программе финансирование работ по замене на самотечные системы будут осуществлены в Мегри, Гегардаличе, Баграмян-Норакете и Кахцрашене. Это позволит сэкономить 20 млн. кубометров воды высокой себестоимости, направляемой по насосам. Расчеты показывают, что в результате изменений, проведенных на каждых 100 метрах водовода, будет обеспечена экономия 1,2 литра воды в секунду. Будет сэкономлено более 38 млн.кв.ч., что составляет около 30% электроэнергии, необходимой для оросительной системы.
Общий объем финансирования по программе составляет $37,5 млн., из которых правительство Армении предоставляет $7,5 млн. Кредит Международного банка реконструкции и развития (МБРР) рассчитан на 30 лет, с 5-летним льготным периодом.
Участниками программы выступают два государственных агентства в сфере водного хозяйства, а также 44 компании водопользователей.