24 Մայիս 2013 - 11:22 AMT
«Անկախացումից ի վեր Ադրբեջանը միանշանակ հայտարարեց զարգացման եվրոպական ուղին բռնելու մասին: Այն լիովին բխում է ադրբեջանական ժողովրդի շահերից, համապատասխանում է նրա պատմական ավանդույթներին: Մենք տեսնում ենք մեր ապագա զարգացումը եվրոպական երկրների հետ ինտեգրման մեջ»,-հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական քաղաքական հարցերի գծով բաժնի վարիչ Ալի Հասանովը Գերմանիա-Ադրբեջան համաժողովում:
Ըստ նրա, Ադրբեջանը մի երկիր է, որ գտնվում է մահմեդական ու քրիստոնյա աշխարհների հատման վայրում: «Անշուշտ, գոյություն ունի ԻՀԿ-ն և այլ կառույցներ, որոնք միավորում են մահմեդական աշխարհը, սակայն ադրբեջանական ժողովուրդը, պետությունն ու նրա առաջնորդները ընտրել են զարգացման եվրոպական ուղին», ասել է Հասանովը:
Նա ասել է, որ Ադրբեջանը չի լինի ՆԱՏՕ-ի կամ ՀԱՊԿ անդամ, Բաքուն դարձել է Չմիավորման շարժման անդամ: Դա չի նշանակում, որ ապագայում Ադրբեջանը չի փոխի իր ընտրությունը: «Ազգային շահերը միշտ վճռորոշ դեր կունենան: Եթե վաղը ազգային անվտանգության շահերը պահանջեն միանալ ՆԱՏՕ-ին, նշանակում է, այդպես էլ կլինի: Կամ պահանջվի վերանայել անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին, դա տեղի կունենա»,-ասել է նա, հայտնում է «ԱՊԱ»-ն:

«После обретения независимости Азербайджан однозначно заявил об избрании европейского пути развития. Он полностью отвечает интересам азербайджанского народа, соответствует его историческим традициям. Мы видим свое будущее развитие в интеграции с европейскими государствами и Евросоюзом», заявил в своем выступлении на диалоговом форуме Германия-Азербайджан «Европейский путь Азербайджана: достижения и потенциал» заведующий отделом по общественно-политическим вопросам администрации президента Азербайджана Али Гасанов.
По его словам, Азербайджан – страна, находящаяся на пересечении мусульманского и христианского миров. «Конечно же, существует Организация исламского сотрудничества и другие структуры, объединяющие мусульманский мир, но азербайджанский народ, государство и его лидеры избрали европейский путь развития», сказал Гасанов.
Он подчеркнул, что Азербайджан не видит свою будущую модель безопасности в составе НАТО или ОДКБ, Баку стал членом Движения неприсоединения. Это не означает, что в будущем Азербайджан не изменит своего выбора. «Национальные интересы будут играть здесь решающую роль. Если завтра интересы национальной безопасности потребуют присоединиться к НАТО, значит, так оно и будет. Или потребует пересмотра участия в ОДКБ, это произойдет. То есть наша безопасность, энергетические, экономические, политические, социальные интересы базируются на нуждах и интересах азербайджанского народа», подчеркнул чиновник, сообщает АПА.