«Շուկայի ազատականացումը, բոլոր ավիաընկերությունների ազատ մուտքը Հայաստան միակ միջոցն է իջեցնելու ավիատոմսերի արժեքը, ասել է «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդեն մայիսի 24-ին կայացած մամլո ասուլիսւոմ, որը նվիրված էր Իսրայելի թվով երկրորդ խոշորագույն ընկերության՝ Arkia Israeli Airlines-ի մուտքին Հայաստանի շուկա: Թել-Ավիվ-Երևան առաջին չվերթը տեղի կունենա մայիսի 28-ին: Ըստ նրա, Հայաստանն այժմ գնում է հենց այդ ճանապարհով:
Երբ «Արմավիան» հայտարարեց սնանկության մասին, Հայաստանի ավիացիոն շուկայում բարդ իրավիճակ ստեղծվեց: Սուր անհրաժեշտություն առաջացավ ավելացնելու թռիչքների քանակը, ինչին էլ գնացին «Զվարթնոցի» կառավարիչները:
Ինչպես գտնում է է «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գլխավոր մենեջերի տեղակալ Անդրանիկ Շխյանը, Հայաստանին առնվազն 2 ավիաընկերություն է հարկավոր, չբախվելու համար նման իրավիճակի: Ավելին, նա անհիմն է համարում օդանավակայանի հասցեին հնչող մեղադրանքները, թե սպասարկման վարձն այստեղ բարձր է: Ըստ նրա, վերջին շրջանում անցկացված վերլուծությունը ցույց տվեց, որ օդանավակայանի սպասարկման գները այլ վայրերից բարձր չեն, և նույնիսկ 2 անգամ ցածր են, քան Ադրբեջանում: Միակ ելքը թռիչքների քանակի ավելացումն է, ինչով էլ ղեկավարվում է ավիաինդուստրիայի համաշխարհային շուկան:
Անդրադառնալով նոր ավիաընկերությունների մուտքին հայկական շուկա՝ նա ասաց, որ առաջիկայում ակնկալվում է, որ կվերսկսի թռիչքները լեհական LOT-ը՝ հունիսի 15-ից դեպի Վարշավա շաբաթական 5 անգամ: Fly Dubai-ը բացվում է նույնպես հունիսին 7 չվերթով, Air Arabian-ը՝ Երևան-Շարժա թռիչքներ կիրականացնի օգոստոսի 15-ից, Middle East-ը շաբաթական 2 անգամ կթռչի Բեյրութ հունիսի 5-ից:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, ի դեմս պետեկամուտների կոմիտեի, դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ «Արմավիա» ընկերության: Այսօր ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը խորհրդարանում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտնեց, որ հայցը կապված է օդի հարկի գանձումների հետ:
Ֆինանսների նախարարը հայտնեց, որ «Արմավիային» այլ պարտատերեր էլ են դատի են տվել, իսկ պետության հետ պարտավորությունների վերջնահաշվարկ դեռ չի կատարվել:
Հիշեցնենք, որ մարտի 29-ին «Արմավիան» հայտարարել էր, որ ապրիլի 1-ից այլևս թռիչքներ չի իրականացնի ու սնանկ կհայտարարվի:

«Либерализация рынка, доступ для всех желающих авиакомпаний, совершать полеты в Армению, – единственный способ для того, чтобы цены на билеты понизились», – подчеркнул главный менеджер ЗАО «Междынародные аэропорты – Армения» Марсело Венде 24 мая на пресс-конференции, посвященной входу второй по величине авиакомпании Израиля Arkia Israeli Airlines на рынок Армении. Первый рейс из Тель-Авива в Ереван намечен на 28 мая. По его словам, Армения сейчас идет именно по этому пути.
Вслед за тем, как Национальный перевозчик – авиакомпания «Армавиа» объявила о своем банкротстве, на авиационном рынке Армении сложилась сложная ситуация. Возникла острая необходимость в увеличение числа полетов, на что и пошли управляющие «Звартноца».
Как считает заместитель главного менеджера ЗАО «Международные аэропорты – Армения» Андраник Шхян, Армении нужны как минимум 2 авиакомпании, чтобы не столкнуться с ситуацией, которая возникла 2 месяца назад. Более того он считает необоснованным обвинения в адрес аэропорта относительно того, что цены на обслуживание здесь высокие. По его словам, анализ, проведенный на протяжении последнего периода показал, что цены на обслуживание, устанавливаемые аэропортом, не выше других, и даже в 2 раза ниже, чем в Азербайджане.
Андраник Шхян также пояснил, что стоимость авиабилета формируется не только из стоимости услуг по обслуживанию, но и из стоимости горючего и налога на воздух, за счет которых авиабилеты в Армении стоят дорого. Единственным выходом из сложившейся ситуации является увеличение числа полет, чем и руководствуется весь мировой рынок авиаиндустрии.
Касаясь прихода новых авиакомпаний на армянский рынок, он сообщил, что в ближайшее время ожидается возобновление полетов польской авиакомпании LOT – 15 июня в Варшаву по 5 рейсов в неделю, Fly Dubai открывает также в июне 7 рейсов, Air Arabian будет осуществлять рейсы Ереван – Шаржа с 15 августа, Middle East – рейсы в Бейрут с 5 июня. 2 раза в неделю.
Национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» приняла решение о приостановлении полетов с 1 апреля 2013 года и о начале процедуры банкротства.
В связи с этим рейсы авиакомпания «Армавиа» были распределены между другими авиаперевозчиками. В частности, на долю этой компании приходилось 18% всех рейсов, большая часть в направлении России. Поэтому Главное управление гражданской авиации Армении (ГУГА) дало иностранным авиаперевозчикам разрешение на дополнительные полеты в Армению.
Так, с целью предотвращения возможного повышения цен на авиабилеты было принято решение предоставить на навигационный период "Лето 2013 года" разрешение на дополнительные полеты авиакомпаниям "Аэрофлот", "Россия", "Международные авиалинии Украины", "Уральские авиалинии", "Сибирь" и "Полет".