28 Մայիս 2013 - 13:37 AMT
Բելգիան մտադիր չէ զենք մատակարարել Սիրիայի մարտնչող ընդդիմությանը, հայտարարել է Բելգիայի ԱԳՆ ղեկավար Դիդիե Ռեյնդերսը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Սիրիային ԵՄ կողմից զենքի մատակարարման էմբարգոյի երկարաձգման հարցը առանցքային էր նախօրեին Բրյուսելում տեղի ունեցած ԵՄ անդամ 27 երկրների ԱԳՆ ներկայացուցիչների հանդիպմանը: 13-ժամյա բանակցություններից հետո նախարարները չկարողացան ընդհանուր հայտարարի գալ: Ըստ Ռեյնդերսի, Բելգիան, իր հերթին, մտավախություն ունի, որ զենքը Սիրիայում արդյունքում կհայտնվի «ոչ այն ձեռքերում», որ հարկավոր է:

Бельгия не намерена поставлять оружие в Сирию для воюющей оппозиции, заявил во вторник глава МИД Бельгии Дидье Рейндерс, сообщает РИА Новости.
Вопрос о продлении или отмене действия оружейного эмбарго ЕС в отношении Сирии был ключевым в повестке дня прошедшей накануне в Брюсселе встречи глав МИД 27 стран ЕС. После 13-часовых переговоров министры так и не смогли прийти к консенсусу по этому вопросу.
По словам Рейндерса, Бельгия, со своей стороны, опасается милитаризации конфликта в Сирии и попадания оружия "не в те руки".